Στην 7η θέση της Super League ο Πανσερραϊκός! (vid)

Σπουδαία διάκριση για τον Πανσερραϊκό, παρά το γεγονός πως ήταν νεοφώτιστος στο φετινό πρωτάθλημα της Super League.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία επικράτησε με 2-0 της Κηφισιάς και κατέκτησε την πρώτη θέση των play out και την 7η στο πρωτάθλημα.

Την ίδια ώρα, το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων αποχαιρετά την κατηγορία και θα αγωνιστεί μετά από έναν χρόνο ξανά στη Super League 2.

Ορεξάτο ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τον Τσομπανίδη να μαζεύει στο 8ο λεπτό τη γυριστή κεφαλιά του Οζέγκοβιτς. Ενώ η κεφαλιά του Σπίνου πέρασε άουτ επτά λεπτά αργότερα. Η Κηφισιά πατούσε καλύτερα στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, χωρίς όμως να έρχεται το γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε δίχως συγκινήσεις, με το 0-0 να παραμένει και τον διαιτητή Πολυχρόνη να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για να λύσουν τους λογαριασμούς τους στο 2ο μέρος.

Στο 54′ ήρθε το γκολ για τον Πανσερραϊκό, με τον Στάικο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το 2ο γκολ για τον Πανσερραϊκό, με τον Χατζηστραβό να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του. Το παιχνίδι είχε τελείως διαφορετικό ύφος στο 2ο μέρος, με τους παίκτες της Κηφισιάς να μένουν από δυνάμεις και να αποδέχονται το φινάλε τους στη μεγάλη κατηγορία.

Αυτή ήταν η τελευταία αναμέτρηση της Κηφισιάς στη Super League, αφού έχει υποβιβαστεί στη Super League 2. Ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε τη νίκη και έκλεισε το πρωτάθλημα με ιδανικό τρόπο μπροστά στο κοινό του.

δείτε βίντεο με τα γκολ ΕΔΩ

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία) : Τσομπανίδης, Πεταυράκης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πηλέας, Στάικος (75’ Μορέιρα), Ουεντραόγκο, Μούργος (46’ Τομάς), Χατζηστραβός (80’ Παπαβασιλείου), Μασκανάκης (46’ Σοφιανός), Μπετανκόρ (66’ Άλεξιτς)

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος) : Νικοπολίδης, Σμπώκος, Βαφέας, Σπίνος, Παρράς, Νίνης (81’ Τσάπαν), Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπόσα (81’ Τσανάτζια), Τετέι, Μενέντες (57’ Μπιφουμά), Οζέγκοβιτς

1 Πανσερραϊκός 33 9 11 13 37 53 -16 38
2 Αστέρας Τρίπολης 33 11 5 17 40 55 -15 38
3 Παναιτωλικός 33 9 9 15 36 49 -13 36
4 ΟΦΗ 33 7 14 12 36 50 -14 35
5 Ατρόμητος 33 7 13 13 36 53 -17 34
6 ΝΠΣ Βόλος 33 8 9 16 36 58 -22 33