Basket League : Άνετο πέρασμα από τη Ρόδο ο Ολυμπιακός (vid)

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις εγχώριες διοργανώσεις λίγες ημέρες μετά από την πρόκρισή του στο Final-4 της Ευρωλίγκας και πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 100-66 του Κολοσσού στο φινάλε του Top-6, με τις δύο ομάδες να ετοιμάζονται για τα play off που εκκινούν εντός της εβδομάδας.

Παίρνοντας σκορ και από τους 10 παίκτες που αγωνίστηκαν και έχοντας έξι με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό από τα μέσα της δεύτερης περίοδο και έφτασε άνετα στη νίκη. Κορυφαίος ο Μόουζες Ράιτ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Άλεκς Πίτερς με 20 πόντους ενώ ξεχωριστό χειροκρότημα δέχθηκε ο Γιώργος Τανούλης που τελείωσε με 8 πόντους. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με τραυματισμό τον Πετρούσεφ. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Άντριου Γκάουντλοκ τελείωσε με 16 πόντους ενώ ο Σίμι Σίτου είχε 12.

Η ομάδα της Ρόδου μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, και με τρίποντο του Γκάουντλοκ ξέφυγαν με 14-9 στο 7′. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 6-0 που τους έδωσε το πρώτο τους προβάδισμα ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 23-19. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου όμως, ο Ολυμπιακός άρχισε με σερί 10-0 που τον έστειλε στο +14 με τον Κολοσσό να μην μπορεί να ροκανίσει τη διαφορά και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 37-48.

Ένα νέο σερί 8-0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, άνοιξε κι άλλο τη διαφορά με τον Παπανικολάου να κάνει το 37-56. Κάνααν και Ράιτ έχτισαν έναν νέο σερί 10-0 για το 40-66 με τον πρώτο να είναι εκείνος που έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους για το 46-77. Στην τελευταία περίοδο με πρωταγωνιστές τους Λούντζη και Τανούλη, ο Ολυμπιακός συντήρησε το προβάδισμα του στα επίπεδα των 30 πόντων φτάνοντας στη νίκη με 100-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-48, 48-79, 66-100.