Serie A : Τζένοα και Τορίνο “βύθισαν” Σασουόλο και Βερόνα! (vids)

“Μαύρη” Κυριακή για Σασουόλο και Βερόνα η σημερινή…

Η Τορίνο νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Βερόνα στο Antonio Bentegodi και πλησίασε στον έναν βαθμό τη Νάπολι, αισιοδοξώντας για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Την ίδια ώρα όμως, έβαλε μεγαλύτερο προβληματισμό στην Ελλάς Βερόνα, που αν αύριο η Ουντινέζε νικήσει εκτός έδρας τη Λέτσε, θα μειώσει τη διαφορά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 67’ με γκολ του Σφιντέρφσκι μετά από ασίστ του Σερντάρ. Οι φιλοξενούμενοι όμως ισοφάρισαν δέκα λεπτά μετά, στο 77’ με γκολ του Κύπριου Ζάννου Σάββα μετά από ασίστ του Λατσάρο. Στο 83’ ο Λατσάρο σέρβιρε και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά στον Πελέγκρι για το 1-2. Στο 90+6 η Βερόνα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ανρί.

Η Τζένοα νίκησε τη Σασουόλο, την κράτησε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού και τις περιόρισε στο ελάχιστο τις ελπίδες για παραμονή στη Serie A.

Η Σασουόλο προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με πέναλτι του Πιναμόντι. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και γύρισαν το ματς. Ισοφάρισαν στο 56’ με τον Μπατέλι μετά από ασίστ του Θόρσμπι και προηγήθηκαν στο 63’ με αυτογκόλ του Κούμπουλα.