Kαθάρισε με την άμυνα του το Περιστέρι | HIGHLIGHTS

Με 1-0 προηγείται στην προημιτελική σειρά των Playoffs της Basket League το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 79-63 του Κολοσσού στηριζόμενο στην εξαιρετική του άμυνα.

Για τους γηπεδούχους που είχαν 15 επιθετικά ριμπάουντ, 20 ασίστ και 10 λάθη, κορυφαίος ήταν ο Ράγκλαντ με 9 πόντους και 10 ασίστ ενώ 12 σημείωσε ο Μήτρου Λονγκ. Από την ομάδα της Ρόδου ο Μπαΐκοβιτς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με στόχο να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό του μπήκε στο ματς το Περιστέρι και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τους Χουγκάζ και Ράγκλαντ (είχε 7 ασίστ στο πρώτες μέρος) να ηγούνται στην επίθεση. Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με 22-15 αλλά ο Κολοσσός είχε την απάντηση. Γκάουντλοκ και Μπαΐκοβιτς ανέλαβαν δράση και οι «θαλασσί» έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 με συνέπεια να περάσουν μπροστά με 25-24 στο 15’. Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη άρχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να κάνουν το δικό τους επιμέρους 20-4 μέχρι το ημίχρονο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 (44-30).

Στην επανάληψη η ομάδα της Ρόδου δεν έβρισκε λύσεις με συνέπεια και από τα μέσα της τρίτης περιόδου επιστράτευσε άμυνα ζώνης, ώστε να περιορίσει το Περιστέρι που διατηρούσε διψήφια διαφορά η οποία έφτασε και τους 15 (62-47) στο 28’ με καλάθι του Ντάνγκουμπιτς. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το πάνω χέρι (66-50). Kάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες, ωστόσο το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα, προκειμένου να πάρει την πρώτη νίκη στην προημιτελική φάση των Playoffs της Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 22-15, 44-30, 66-50, 79-63