LaLiga : Με το βλέμμα στον τελικό του Champions League η Ρεάλ, 5-0 την Αλαβές (vid)

Έχοντας την ψυχολογία στα ύψη, η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στην Αλαβές, την οποία και… σκόρπισε με 5-0 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους και φτάνοντας έτσι χωρίς να δυσκολευθούν στο τελικό αποτέλεσμα, προσφέροντας και μπόλικο θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

Τον… χορό των γκολ άνοιξε ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ στο 10ο λεπτό της συνάντησης κάνοντας το 1-0, στο 17′ ο Βινίσιους διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του για το 2-0, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φεντερίκο Βαλβέρδε ανέβασε τον δείκτη του στο 3-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι «μερένγκες» έλεγχαν πλήρως την αναμέτρηση σκοράροντας ακόμη δύο φορές. Αρχικά με τον Βινίσιους να κάνει δύο τα τέρματά του στο 70′ για το 4-0 και στη συνέχεια, με τον Αρντά Γκιουλέρ να διαμορφώνει στο 81′ το τελικό 5-0, γράφοντας και εκείνος το όνομά του στον φωτεινό πίνακα.