LaLiga : Μεγάλο “διπλό” στο 90+6′ για την Κάντιθ στο Sánchez Pizjuán, εξασφάλισε την παραμονή η Ράγιο (vids)

Νίκη από…χρυσάφι για την Κάντιθ στην έδρα της Σεβίλλης, που της δίνει…οξυγόνο ενόψει των δύο τελευταίων αγώνων στη LaLiga.

Το παιχνίδι στο Σάντσες Πιθχουάν είχε μονόπλευρο ενδιαφέρον καθώς η Σεβίλλη δεν διεκδικούσε κάτι, η Κάντιθ όμως έπαιζε για την παραμονή της στην κατηγορία. Όπως ήταν λογικό οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάθος και τη διάθεση, πίεσαν πάρα πολύ και ήταν εκείνοι που είχαν στο 6ο λεπτό του επιπλέον χρόνο κατάφεραν να πετύχουν το χρυσό γκολ και να πάρουν τη νίκη που τους δίνει ώθηση παραμονής στη μονομαχία με τη Θέλτα.

Το χρυσό γκολ ήρθε στο 6ο λεπτό του επιπλέον χρόνου με το πλασέ του Γκουαρντιόλα και εξαιρετικά πάσα του Χουάνμι.

Την παραμονή της στη LaLiga εξασφάλισε και μαθηματικά η Ράγιο Βαγιεκάνο, δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της περιόδου (36η αγωνιστική) μετά το 2-1 επί της υποβιβασμένης Γρανάδα.

Παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 5ο μόλις λεπτό, λόγω της αποβολής του Τρέχο, η Ράγιο δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να πάρει το «τρίποντο». Η ομάδα της Μαδρίτης «σφράγισε» και μαθηματικά τη συμμετοχή της στα «σαλόνια» του ισπανικού ποδοσφαίρου και για τη σεζόν 2024/2025.