Κοντά στην 6η θέση η Παναχαϊκή, πέρασε νικηφόρα από το “Ελ Πάσο” (vids)

Σερί χτίζει η Παναχαϊκή στα τελευταία ματς, με αποτέλεσμα να βρίσκεται μια ανάσα από την κατάκτηση της πρώτης θέσης στα play out και της έκτης συνολικά στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Πάτρας πέρασε νικηφόρα από το “Ελ Πάσο”, έδρα που χρησιμοποίησε σήμερα ο Παναθηναϊκός Β και έφτασε τους 30 βαθμούς, μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Την ίδια ώρα, η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου γνώρισε μια ακόμη ήττα (έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά), πέφτοντας στην τελευταία θέση, στην ισοβαθμία με Ολυμπιακό Β και Γιούχτα.

Οι “πράσινοι” μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 15ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά. Ο Νταμπίζας έστρωσε την μπάλα στο Σαρδέλη, αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε και πέρασε λίγο πάνω από την εστία της Παναχαϊκής. Μόλις ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Κυριόπουλου από το όριο της περιοχής είχε την ίδια κατάληξη.

Στο 35 το “τριφύλλι” έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Αθανασακόπουλος έκανε υπέροχη μπαλιά, ο Νταμπίζας έστρωσε στον Φουρτάδο, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ από κοντά ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής είδε το σουτ του να καταλήγει στο δοκάρι του Οικονομάκη.

Στο δεύτερο μέρος, η Παναχαϊκή πήρε τα ηνία του αγώνα και στην πρώτη καλή στιγμή, άνοιξε το σκορ. Ο Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ στο 48΄, ο Ζαμόρα σηκώθηκε ολομόναχος και έκανε το 1-0.

Σε μία αντεπίθεση στο 70ό λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Μασούρα να το εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 0-2.

Η τελευταία καλή στιγμή άνηκε στους παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου με τον Καλοσκάμη στο 90+1′ να παίρνει την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να περνάει άουτ.

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Κλίντμαν, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Κάτρης (77΄Τσεβάς), Φουρτάδο, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος, Προδρομίτης (67′ Μαντσίνι), Σαρδέλης (77′ Καραμπάς), Τουρκοχωρίτης (61′ Καλοσκάμης), Νταμπίζας

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης) : Οικονομάκης, Προύντζος, Μπαξεβάνος, Ζαμόρα (55′ Ζμάλης), Λιοφάγος (61′ Μπεντοσβίλι), Καραγιάννης, Ζεκόφ, Πετράτος (45′ Τσακνής), Ντε Τόμας, Τραορέ (87′ Ιατρούδης), Χριστόπουλος (45′ Μάσουρας)