Πάτησε… γκάζι κι έκανε το 1-0 ο Παναθηναϊκός (vid)

Προβάδισμα στη προημιτελική φάση των Playoffs της Basket League πήρε ο Παναθηναϊκός νικώντας με 84-66 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

Με πολυφωνία στην επίθεση και καλή άμυνα κατά διαστήματα οι «πράσινοι» έκαναν το 1-0 στη σειρά. Από τον «δικέφαλο» του Βορρά ο Πόρτερ σημείωσε 27 πόντους ενώ είχε 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ έδωσε μία γεύση για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Και αυτό γιατί οι «πράσινοι» μπορεί να μπήκαν μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18) αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν τόσο εύκολο το έργο τους. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 11-5 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (33-23) στο 15’ με δύο βολές του Γκραντ κι έπειτα από τρία λεπτά με+11 (39-28). Με τις επιθετικές λύσεις του Κέβιν Πόρτερ (16 πόντους μέχρι το ημίχρονο) οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ και συνέχισαν να στέκονται αρκετά καλά στο ματς μετά το πρώτο μέρος (46-37).

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, ωστόσο μετά το 27’ οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (66-50) ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 20-13. Με την καλή τους άμυνα, οι γηπεδούχοι περιόρισαν τον ΠΑΟΚ και τρέχοντας σερί 6-0 έφτασαν τη διαφορά στους 22 πόντους (72-50) στις αρχές της τελευταίας περιόδου, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια το υπόλοιπο της αναμέτρησης να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία αφού οι «πράσινοι» έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των Playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66.