Serie A : Ο Αρτούρ στο 90+13′ έδωσε τη νίκη στη Φιορεντίνα, εξασφαλίζοντας την ευρωπαϊκή έξοδο (vid)

Η ιταλική Ομοσπονδία όρισε το ματς της Φιορεντίνα σήμερα Πέμπτη, ώστε να έχει τον χρόνο να προετοιμαστεί για τον τελικό του Conference League με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Οι βιόλα πήραν το πολύτιμο τρίποντο στο 13ο(!) λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στην Κάλιαρι, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αρτούρ, διατηρώντας τους στην 8η θέση (εξασφάλισαν την έξοδο στην Ευρώπη), με την προοπτική για ψηλότερο καθώς εκκρεμεί και η εξ αναβολής αναμέτρηση με την Αταλάντα (2/6).

Ένα παιχνίδι συγκινησιακά φορτισμένο εκτυλίχθηκε στη Σαρδηνία, μετά την απόφαση του Κλαούντιο Ρανιέρι να αποσυρθεί από την προπονητική. Η Φιορεντίνα πήρε τη νίκη με 3-2 και εξασφάλισε την παρουσία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν και στρέφει την προσοχή της στον Ολυμπιακό.

Θυμίζουμε πως η ομάδα του Παντελή Χατζηδιάκου (έμεινε στον πάγκο) έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της.