Κρίμα κι άδικο! Ο Ολυμπιακός έχασε το ευρωπαϊκό τρόπαιο στα πέναλτι!

Μόνο περηφάνια για την ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, η οποία έφτασε μια «ανάσα» από την κατάκτηση του πρώτου της ευρωπαϊκού τίτλου.

H ελληνική ομάδα έφτασε στο τέλος της διαδρομής του EHF European Cup, μετά από μία εντυπωσιακή πορεία, όμως στον δεύτερο τελικό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, μπροστά σε 7.500 φιλάθλους, στάθηκε άτυχος, καθώς «λύγισε» στη διαδικασία των πέναλτι (4-5) από την ισχυρή Βάλουρ.

Στην ιστορική ευρωπαϊκή «μάχη» με αντίπαλο την ισλανδική ομάδα, οι «ερυθρόλευκοι» κατέθεσαν και την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο του ΣΕΦ, προηγήθηκαν με +8 (24-16) στο 42ο λεπτό, αλλά δέχθηκαν γκολ, εννιά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε και έτσι, με προβάδισμα 31-27, οδηγήθηκαν στη «ρωσική ρουλέτα». Ωστόσο, με άστοχη εκτέλεση πέναλτι του συγκλονιστικού Σάββα, πρώτου σκόρερ του EHF European Cup και κορυφαίου στις δύο «μάχες» με τη Βάλουρ, με 20 γκολ σε 30 σουτ (10 στην Ισλανδία, 10 στο ΣΕΦ), ο Ολυμπιακός απώλεσε τον τίτλο στον ιστορικό τελικό.

Παρόλα αυτά, με τη φετινή σπουδαία του πορεία, ο Ολυμπιακός έκανε περήφανο τον κόσμο του, φτάνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία του σε ευρωπαϊκό τελικό στο χάντμπολ.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς, έβγαλε μεγάλες άμυνες και είχε έναν εξαιρετικό Κοτανίδη κάτω από τα δοκάρια, παίρνοντας προβάδισμα 4-1, με τον Σάββα, στο 5:13. Η Βάλουρ μείωσε σε 4-2, όμως η «απάντηση» του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με τον Σάββα να «γράφει» το 5-2, στο 7:44 και τον Παπαβασίλη να δίνει «αέρα» +4 (6-2), με τη συμπλήρωση οκτώ λεπτών! Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με νέο τέρμα του Σάββα (11:35), διατήρησαν το +4 (7-3). Ο φοβερός και τρομερός Σάββας «χτύπησε» ξανά, στο 14:12, κάνοντας το 8-4, ενώ ο Κοτανίδης συνέχισε τις σπουδαίες επεμβάσεις, κρατώντας τη Βάλουρ σε χαμηλό σκορ. Γκολ του Σλίσκοβιτς στην κόντρα και 9-5 ο Ολυμπιακός, στο 18:38, με τον Παπαβασίλη να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (10-5), για πρώτη φορά (19:24), με σουτ σε κενή εστία! Ο Τζηράς κράτησε το +5 (11-6), σκοράροντας στο 21ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μιχαηλίδης «έγραψε» το 12-7. Οι Ισλανδοί μείωσαν σε 12-9, ο Μοντόρο «απάντησε» (13-9), στο 25ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς να επαναφέρει το +5 (16-11), στο 28:54! Το 16-11 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με τον Θρύλο να κυριαρχεί.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εξαιρετικά στο δεύτερο μέρος, «πάτησαν» το «γκάζι» και ξέφυγαν με +7 (22-15), στο 41ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς, με τον Σάββα να σκοράρει δύο διαδοχικά τέρματα (42:01, 42:58), «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στο +8 (24-16). Παρόλα αυτά, η Βάλουρ «ροκάνισε» τη διαφορά, μείωσε σε 26-22 και 28-24, όμως με δύο ακόμη τέρματα του Σάββα (54:13, 55:38), ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά στο +6 (30-24). Στο 59:12, ο Πασσιάς έκανε το 31-26, αλλά η ισλανδική ομάδα, εννιά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, μείωσε σε 31-27 και έστειλε τον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη «ρωσική ρουλέτα», ο Ολυμπιακός απώλεσε τον τίτλο του EHF European Cup, αφού η Βάλουρ επικράτησε με 5-4, μετά από χαμένη εκτέλεση πέναλτι του πρώτου σκόρερ Σάββα.

Σάββας δοκάρι

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 8-4, 10-6, 13-9, 16-11 (ημχ), 18-14, 22-15, 24-18, 26-22, 29-24, 31-27 (κ.α.), 4-5 (πέναλτι)
Διαιτητές: Σέκουλιτς- Γιόβαντιτς (Σερβία), Παρατηρητής: Βιλάντερ (Νορβηγία), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 5/6-6/7

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Δομπρής 3, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.

Βάλουρ (Όσκαρσον): Μ. Γκούσταφσον, Γκίσλασον 1, Γιόνσον 4, Σίγκουρτσον, Μπόρνταρσον 1, Πάλσον, Όρσκαρσον 4, Στέφανσον, Ι. Γκούσταφσον 8, Γιούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 7, Νόρντμπεργκ 2, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 1.