LaLiga : Ιδανικό φινάλε με γκολ για τον Τάσο Δουβίκα

Ένα ακόμη γκολ για τον Τάσο Δουβίκα, με τον επιθετικό της Θέλτα να βάζει την υπογραφή του στην ισοπαλία της ομάδας του με τη Βαλένθια στο τελικό 2-2 στην τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων στη φετινή La Liga.

To γκολ του 24χρονου φορ, ήταν το 7ο φετινό του στο ισπανικό πρωτάθλημα με τον Ιάγο Άσπας να έχει πιστωθεί 10 τελικές πάσες. Ο Ισπανός επιθετικός ήταν εκείνος που «έφτιαξε» το γκολ για τον συμπαίκτη του.

Μάλιστα, το τέρμα του Έλληνα επιθετικού ήταν ιδιαιτέρως κρίσιμο, καθώς χάρη στο δικό του γκολ η Θέλτα ισοφάρισε σε 2-2 στο 62ο λεπτό, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν μία γενικά μέτρια αγωνιστική περίοδο. Η μεν γηπεδούχος Θέλτα ναι μεν δεν κινδύνευσε καθώς ολοκλήρωσε την παρουσία της με 41 βαθμούς. 49 βαθμοί για τη Βαλένθια.

Φινάλε με ισοπαλία για Αλαβές και Λας Πάλμας που έμειναν στο 1-1.

Στο 12ο λεπτό ο Βαγές είπε όχι εντυπωσιακά σε κεφαλιά του Σιμεόνε ο οποίος κέρδισε πέναλτι στο 32’, το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά είδε τον Βαγές να του λέει όχι!  Στο 35ο λεπτό ο Οβόνο είπε όχι σε σουτ του Σάντρο και στο 40’ ο Βαγές κράτησε το μηδέν σε ακόμη μια περίπτωση μετά από σουτ του Σόλα.

Στο 50ο λεπτό ο Σιμεόνε έφυγε απέναντι στον βαγές, κόπηκε αλλά πεσμένος στο έδαφος κατάφερε να δώσει για τον Βισέντε, ο οποίος πλάσαρε από κοντά για το 0-1.

Στο 58ο λεπτό η Αλαβές είχε δοκάρι με τον Μαρίν και στο  71’ οι δύο αλλαγές του Πέπε Μελ συνδυάστηκαν για το 1-1. Ο Μπενίτο σέντραρε από αριστερά και ο Καρδόνα σκόραρε από κοντά με πλασέ.