Handball Premier : Στους τελικούς του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός

Στους τελικούς του πρωταθλήματος προκρίθηκε, για μία ακόμη σεζόν, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού.

Μετά την ιστορική βραδιά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, τον τελικό του EHF European Cup με τη Βάλουρ και την απώλεια του ευρωπαϊκού τίτλου στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις υποχρεώσεις της Handball Premier.

Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 26-20 της Δράμας εκτός έδρας, στον δεύτερο ημιτελικό των play off και με 2-0 στη σειρά, «σφράγισε» το εισιτήριο για την τελική φάση κόντρα στην ΑΕΚ.

H αναμέτρηση έγινε μέσα σε γιορτινό κλίμα αφού στο περιθώριο του αγώνα έγινε εκδήλωση του συλλόγου ”ΟΡΑΜΑ ΠΝΟΗΣ” όπου περισσότεροι από 60 εθελοντές δότες έδωσαν λίγο από το χρόνο τους για να γίνουν συμμετέχοντες σε μια ΠΡΑΞΗ ΖΩΗΣ, όπως έκανε πριν λίγες ημέρες ο προπονητής Σάκης Βαλαβάνης και έσωσε μια ανθρώπινη ζωή!

Ο Ολυμπιακός «έκλεισε» τα πρώτα 10 λεπτά, με +3 (3-6) προβάδισμα, μετά από γκολ του Βίντα στην κόντρα (9:36). Η Δράμα ισοφάρισε σε 6-6 και στη συνέχεια, προηγήθηκε με 7-6, όμως ο Θρύλος αντέδρασε και προσπέρασε με 10-8, με τον Μιχαηλίδη, στο 23:56. Ο Κανδύλας «έγραψε» το 12-9, στο 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-12, αλλά ο Τζηράς διαμόρφωσε το 14-12 του ημιχρόνου (29:58).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Τζηρά να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (13-18), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (39:18). Η Δράμα μείωσε σε 20-18, αλλά ο Ολυμπιακός «ανέβηκε» ξανά στο +5 (18-23), με τον Παπαβασίλη στην κόντρα (51:20). Ο Τσιγαρίδας έκανε το 25-19, στο 57ο λεπτό, με τον Θρύλο να επικρατεί με 26-20, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαβασίλη (59:32).

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-6, 7-7, 9-11, 12-14 (ημχ), 13-15, 13-18, 16-18, 18-21, 18-24, 20-26
Διαιτητές: Θεοδοσίου- Παπούλιας, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 4/5-4/4

Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης, Χαϊτίδης 3, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Λατσάκου 1, Τοζακίδης, Τόσκας 2, Τουνγκελίδης, Ιωαννίδης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 3, Μεσσήνης, Ντάκαρης, Κόρσακ 1, Παπαδόπουλος 1, Σίνα 3

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 6, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας