Στους τελικούς της Basket League ο Ολυμπιακός, πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι (vid)

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα που εξασφαλίζει την παρουσία της στους τελικούς της Basket League, καθώς νίκησε (84-71) για δεύτερη φορά το Περιστέρι και αναδείχθηκε νικητής στη σειρά με σκορ 2-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από τη σειρά Παναθηναϊκός – Άρης (είναι στο 1-0) ενώ αντίστοιχα με τον ηττημένο θα παίξει το Περιστέρι για την 3η θέση του πρωταθλήματος.

Νίκολα Μιλουτίνοφ (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Κώστας Παπανικολάου (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Άλεκ Πίτερς (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές που είχαν διψήφιους και τους Αϊζάια Κάνααν (11π.) και Τόμας Γουόκαπ (10π.). Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζο Ράγκλαντ με 21 πόντους, 5 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Στέλιος Πουλιανίτης (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Τρέβορ Τόμπσον (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στην πρώτη περίοδο του αγώνα, ανοίγοντας πολύ γρήγορα τη διαφορά. Άρχισαν το παιχνίδι με σερί 14-0 ενώ δέχθηκαν το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι, στο πεντάλεπτο. Παίρνοντας σκορ από όλους τους παίκτες που ήταν στο παρκέ ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (12-33) στο 9′ και έφτασε ως και το +23 (12-35). Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε εντελώς στη δεύτερη περίοδο. Εκεί οι γηπεδούχοι με τους Ράγκλαντ, Τόμπσον και Πουλιανίτη, άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά. μετά από το 30-45 στο 16′ ένα σερί 10-0 έκανε το σκορ 40-45 με το Περιστέρι να πλησιάζει ως και το 44-49 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις ένα καλάθι σε σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά με αποτέλεσμα να τρέξει επιμέρους 12-2 που τον έφερε και πάλι στο +15 με τον Κάνααν να κάνει το 46-61. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο φινάλε του δεκαλέπτου με τον Ράγκαλντ να μειώνει σε 60-73. Ο Ολυμπιακός όμως συνέχισε να έχει τον έλεγχο και τις πλευρές του παρκέ. Παρότι ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι «ερυθρόλευκοι» συντήρησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας ως το τελικό 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-35, 44-49, 60-73, 71-84.