Έκανε το 2-0 στους τελικούς ο Ολυμπιακός | HIGHLIGHTS και δηλώσεις

Μία εξαιρετική τρίτη περίοδο και συνολικά ένα καλό δεύτερο ημίχρονο, αρκούσε στον Ολυμπιακό ώστε να φτάσει στη νίκη (92-86) επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται πλέον μία νίκη για να πάρουν και τον φετινό τίτλο και θα έχουν τρεις ευκαιρίες για να το πετύχουν. Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός θα αναζητήσει πλέον την απόλυτη ανατροπή και για να το κάνει θα πρέπει να νικήσει και στα τρία παιχνίδια της επόμενης εβδομάδας.

Γουίλιαμς-Γκος (19 πόντοι) και Κάνααν (16π.) ηγήθηκαν της αντεπίθεσης του Ολυμπιακού που και πάλι είχε καθοριστικούς τους Μιλουτίνοφ (17π., 9 ριμπ.) και Παπανικολάου (11π., 5 ριμπ.). Με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ τελείωσε ο Πίτερς. Για τον Παναθηναϊκό μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λεσόρ (21π., 9 ριμπ.) αλλά και ο Ερνανγκόμεζ (11π., 6 ριμπ.). Σλούκας (12π.) και Ναν (13π.) είχαν μαζί 10/26 σουτ αλλά και 10 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ χτίζοντας κατά διαστήματα μικρές διαφορές. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με +7 (17-24) στο 9′ με το τρίποντο του Σλούκα, όμως διαδοχικοί πόντοι του Γουίλιαμς Γκος έφεραν το 21-24 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Με σερί 7-0 οι «πράσινοι» ξέφυγαν και πάλι, αυτή τη φορά με 36-28 στα μέσα της δεύτερης περιόδου με τους γηπεδούχους όμως να απαντούν με ένα δικό τους 10-0 που τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 38-36. Το τρίποντο του Γκριγκόνις επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (38-39).

Με δύο καλάθια του Ναν ο Παναθηναϊκός συνέχισε να προηγείται (41-43) στις αρχές του δευτέρου μέρους, όμως η συνέχεια άνηκε στον Ολυμπιακό. Παίρνοντας ρυθμό από την άμυνα και βρίσκοντας μακρινά σουτ, ιδιαίτερα με τον Κάνααν που σημείωσε 9 σερί πόντους, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 50-43 στο 23′ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα με το τρίποντο του Γουόκαπ έφτασαν στο +14 (60-46) έχοντας επιμέρους 19-3 σε πέντε αγωνιστικά λεπτά! Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο βρήκαν αντίδραση και με δικό τους επιμέρους 9-2 στο τελευταίο τρίλεπτο μείωσαν σε 62-55.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και συντηρεί το προβάδισμά του στα όρια του διψήφιου. Ο Πετρούσεφ έκανε το 74-62 με την άμυνα των γηπεδούχων να μην επιτρέπει το εύκολο καλάθι ωστόσο ο Παναθηναϊκός σημαδεύοντας τον Λεσόρ μείωσε σε 74-67 στο 34′. Ο Ναν σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στο 35′ (76-70) όμως ο Ολυμπιακός με τα τρίποντα από τους Κάνααν και Γουίλιαμς Γκος συντήρησε το προβάδισμά του (85-76 στο 38′). Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι στις τελευταίες τους επιθέσεις, παρά τα επιθετικά ριμπάουντ, με τον Ολυμπιακό να κρατά την υπέρ του διαφορά και να φτάνει στη νίκη με 92-86. Λόγω έντασης στα τελευταία δευτερόλεπτα αποβλήθηκε με τεχνικές ποινές ο Εργκίν Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86.