Handball Premier : Το 2-1 ο Ολυμπιακός μετά από ένα συγκλονιστικό ματς! (vid)

Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη ματς, ο Ολυμπιακός νίκησε 24-22 στην παράταση την ΑΕΚ και έκανε το 2-1 στους τελικούς της Handball League.

Σε ένα ματς με πολλές επαφές, εναλλαγές του σκορ και όμορφα γκολ, οι “ερυθρόλευκοι” παρουσιάστηκαν με πιο καθαρό μυαλό στο έξτρα δεκάλεπτο της παράτασης, πήραν καλύτερες επιθετικές αποφάσεις και κατάφεραν να υποτάξουν την Ένωση που είχε την ευκαιρία να “κλέψει” το παιχνίδι στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

«Σφιχτό» ματς από τα πρώτα του λεπτά, με το σκορ να παραμένει χαμηλό. Μια γρήγορη ανατροπή στην ανατροπή για την ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε δις με δύο γκολ διαφορά (3-5 και 5-7).

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν άφησε την «Ένωση» να ξεφύγει, χάρη και στο καλό του τρανζίσιον μετά το κλέψιμο (χαρακτηριστικά τα τέρματα σε κενή εστία από τους Σάββα και Τζηρά). Ο Έλληνας εξτρέμ ήταν εκ των διακριθέντων των γηπεδούχων, βάζοντας μπροστά την ομάδα του (10-9), με τον «δικέφαλο» όμως να ανατρέπει ξανά το σκορ πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με προβάδισμα ενός τέρματος (10-11).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα (13-12) και πάλι με τον Τζηρά. Αντίστροφο το σκηνικό σε σχέση με το πρώτο μέρος, καθώς αυτή τη φορά ήταν ο Ολυμπιακός που πήρε δις προβάδισμα δύο γκολ (18-16 και 19-17), με την ΑΕΚ να αντιδρά και να ισοφαρίζει (19-19).

Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση και φινάλε-θρίλερ για ακόμα μία φορά. Εξάλλου, καμία εκ των δύο ομάδων δεν πήρε προβάδισμα άνω των δύο τερμάτων στην κανονική διάρκεια (πήρε ο Ολυμπιακός στην παράταση), όπως και στον δεύτερο τελικό. Έξι λεπτά πριν το τέλος, ο Πασσιάς έβαλε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες (21-20). Επόμενο γκολ σημειώθησε στο… 58:13 (παρέμενε κλειστό το ματς) και ήταν για την ΑΕΚ, με τον Μαντάλινιτς να ισοφαρίζει με εκτέλεση πέναλτι σε 21-21. Καλή άμυνα για τους «κιτρινόμαυρους» στην προτελευταία φάση, κακή όμως η εκδήλωση επίθεσής τους στην τελευταία (έχοντας την ευκαιρία για το «διπλό» με… buzzer beater), με το σκορ να παραμένει ως είχε (21-21) και την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Έπρεπε να περάσουν 2μισι λεπτά, προκειμένου να σημειωθεί γκολ στον έξτρα χρόνο, με τον Σάββα να γράφει με δυνατό σουτ το 22-21. Ακόμα ένα ωραίο τελείωμα από τον Μοντόρο διαμόρφωσε το 23-21 για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πλέον είχαν και το μομέντουμ αλλά και πιο καθαρό μυαλό.

Ακόμα ένα ωραίο σουτ από τον Σάββα για το 24-21 τρία λεπτά πριν το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου, με τον Μαντάλινιτς να μειώνει επίσης με έξυπνο τελείωμα σε 24-22, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Επόμενος αγώνας, στις 13/6 στην έδρα της ΑΕΚ.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 8-8. 10-11 (ημχ), 13-13, 14-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-21 (κ.δ.), 23-21 (ημχ παρ.), 24-22