Πρωταθλητής Ελλάδας ο Ολυμπιακός! (vid)

Μετά από έναν χρόνο, ο Ολυμπιακός κατακτά ξανά τα σκήπτρα στη Handball Premier!

Οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν αλώβητη την έδρα τους στους τελικούς της Handball Premier κόντρα στην ΑΕΚ και έκαναν το 3-2, κερδίζοντας το τελευταίο παιχνίδι της σειράς με 33-29.
Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν πέντε συναρπαστικούς τελικούς παλεύοντας σκληρά στη μάχη του πρωταθλήματος και χαρίζοντας πλούσιο θέαμα.

Στον 5ο και τελευταίο τελικό, Ολυμπιακός και ΑΕΚ βάδιζαν μαζί μέχρι το 49′ (25-25). Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» με ένα τρομερό σερί 6-0 έφεραν τα πάνω κάτω και κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος κέρδισαν με 33-29, πανηγυρίζοντας το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους και τον 9ο τίτλο συνολικά.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε αρκετά λάθη, αλλά να βρίσκει τέρματα στον αιφνιδιασμό με τους Τζηρά και Παπαβασίλη, την ώρα όπου η ΑΕΚ πήγαινε σε αργές επιθέσεις για το 2-2 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.

Με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν τα εύκολα και αβίαστα λάθη, η «Ένωση» κατάφερε με δύο γκολ του Λιάπη και το πέναλτι του Μίλερ να προηγηθεί με 5-3 στο 8’, προτού οι Παπαβασίλης και Σάββας μειώσουν σε 5-6 στο 11’, εκμεταλλευόμενοι και τη δίλεπτη αποβολή του Λιάπη. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το 15λεπτο, οι δύο ομάδες αντάλλαζαν «χτυπήματα» με τον Λιάπη να ηγείται της «κιτρινόμαυρης» επίθεσης για το 9-7.

Με ένα γρήγορο σερί 3-1, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 10-10 στο 18’, προτού οι Σάββας και Σλίβκοβιτς με δύο πανέμορφα γκολ βάλουν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού στο σκορ (12-11) στο 21’ για πρώτη φορά από το 1-0! Με κεκτημένη ταχύτητα, η ομάδα του Μπάμπιτς πήγε στο +2 με τα γκολ των Παπαβασίλη και Σάββα για το 14-12 στο 26’. Στην επόμενη φάση ωστόσο, ο Σάββας τιμωρήθηκε με δίλεπτη αποβολή, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ΑΕΚ και με τα τέρματα των Μπελασέν και Αραμπατζή, έφερε το ματς στα ίσα (14-14) στο 28’.

Μάλιστα, ο Έλληνας διεθνής ίντερ του Ολυμπιακού υπέπεσε σε νέο λάθος, μπαίνοντας νωρίτερα στο τάραφλεξ, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με δεύτερη δίλεπτη αποβολή, αφήνοντας ουσιαστικά τους Πειραιώτες με παίκτη λιγότερο στα τελευταία 4 λεπτά του ημιχρόνου. Ένα «δώρο» που ξετύλιξε η ομάδα του Μπουζόν και χάρη στο εξαιρετικό πλασέ του Μαντάλινιτς σε «νεκρό χρόνο», πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 16-15 στο ημίχρονο

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίωρο για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Τσιγαρίδας με πανέμορφο τελείωμα ισοφάρισε σε 16-16, με τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν και δίλεπτη αποβολή του Σόκολιτς. Ωστόσο, ο Λιάπης, με το έκτο του προσωπικό τέρμα έκανε το 16-17, με τον Σάββα να απαντάει στα «καπάκια» από τα 9 μέτρα (17-17) στο 32′, λίγο πριν οι Πειραιώτες μείνουν και εκείνοι με παίκτη λιγότερο, λόγω της δίλεπτης αποβολής που δέχθηκε ο Πασσιάς.

Παρ’ όλα αυτά, ούτε η ΑΕΚ μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, καθώς σε αυτό το δίλεπτο, ο Ολυμπιακός βρήκε δύο εύκολα τέρματα για το υπέρ του 19-18 στο 34′. Και ενώ το παιχνίδι είχε καλό και γρήγορο ρυθμό, στο επόμενο 6λεπτο έπεσε αισθητά το τέμπο του ματς. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, που με δύο γκολ του Αραμπατζή μέσα σε ένα τρίλεπτο, έφεραν την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (19-20) στο 37′, με τον Τζηρά δύο λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει με πανεύκολο τελείωμα στο ανοικτό γήπεδο (20-20).

Στο 41′, ο Λιάπης έβαλε την ομάδα του Μπουζάν εκ νέου μπροστά στο σκορ (20-21), με τους γηπεδούχους να απαντούν με δύο γρήγορα γκολ για το υπέρ τους 22-21, προτού οι Σαλέμ και Λέμος με δύο δικά τους γκολ δώσουν προβάδισμα στην ΑΕΚ (22-23) στο 44:30′. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Πασσιάς με ένα πολύ δύσκολο γκολ διαμόρφωσε μία ακόμα ισοπαλία στο ματς για το 23-23 στο 45λεπτο!

Η δίλεπτη αποβολή του Λιάπη λίγο αργότερα, σε συνδυασμό με την αγωνιστική έκρηξη των «ερυθρόλευκων» και στις δύο πλευρές του τάραφλεξ, επέτρεψε στην ομάδα του Μπάμπιτς να τρέξει ένα εντυπωσιακό σερί, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης. Με τους Σάββα και Τζηρά να πρωταγωνιστούν στην επίθεση και τον Κοτανίδη να «καθαρίζει» πίσω, ο Ολυμπιακός με ένα αναπάντητο σερί 6-0 μέσα σε ένα πεντάλεπτο, εκτόξευσε τη διαφορά στο 31-25 στο 53′!

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 7-9, 10-11, 13-12, 15-16 (ημχ), 19-19, 20-20, 23-23, 27-25, 32-26, 33-29.