Συγκλονιστικός! Πρωταθλητής Ευρώπης με Πανελλήνιο ρεκόρ και όριο για το Παρίσι ο Απόστολος Παπαστάμος! (vid)

Μια κούρσα που θα μείνει στην ιστορία, ένας τελικός που θα τον θυμάται ο Απόστολος Παπαστάμος και θα έχει πολλά να πει…

Ο τελικός στα 400μ μικτή ατομική στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Βελιγράδι. Μέσα σε 4:10.83, όσο είναι ο εκπληκτικός χρόνος που σημείωσε, τα πέτυχε όλα: αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ (0 ίδιος το μακρινό 2019 είχε σημειώσει 4:11.93 το παγκόσμιο της Βουδαπέστης) και πήρε ταυτόχρονα το πολυπόθητο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι (4:12.50 το όριο). Το ήθελε πολύ, το κυνήγησε πολύ, το άξιζε, δικό του. Στην τελευταία ευκαιρία που είχε καθώς στις 23/6 κλείνει η προθεσμία. Πλέον, δεν τη χρειάζεται…

Από το ξεκίνημα μπήκε να κάνει την κούρσα της ζωής του. Και την έκανε. Οι Ούγγροι Χόλο και Μπόζορι μετά τα 150 μέτρα τον έχασαν. Ούτε τα…πόδια του δεν αισθάνονταν, ο Παπαστάμος δεν κολυμπούσε αλλά…πετούσε. Τρομερός στο ύπτιο και την πεταλούδα, απολαυστικός στο ελεύθερο, όλη η προσπάθειά του μοναδική.

Ο Δανιήλ Γιουρτζίδης έδωσε και αυτός τον καλύτερο εαυτό του και τερμάτισε στην 4η θέση με 4:16.64.