Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας κόντρα στη Γερμανία

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 2-0 σετ από την πρωταθλήτρια Κόσμου και Ευρώπης Γερμανία στην πρεμιέρα του 11ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο νησί Πιγκτάν της Κίνας.

Στο 1ο σετ η Γερμανία επικράτησε εύκολα με 24-14, ωστόσο στο 2ο η Ελλάδα ήταν καλύτερη και είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στα σουτ- άουτ, αφού η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε 20-20.

Ωστόσο, στο «χρυσό γκολ» η Εθνική δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την επίθεση που κέρδισε μετά το τζάμπολ, ενώ οι Γερμανίδες στη δική τους επίθεση κέρδισαν πέναλτι για το 22-20.

Αύριο η Εθνική θα παίξει με την πανίσχυρη Βραζιλία (05:20) και με το Πουέρτο Ρίκο (11:40) δύο ματς που θα κρίνουν την πρόκριση στη 12αδα της διοργάνωσης.

Τα σετ: 24-14, 22-20

Ελλάδα (Καραντώνη- Δημητρίου): Μ. Κεπεσίδου, Κερλίδη 6, Ποιμενίδου, Παπαδοπούλου 4, Καλοϊδή, Σεβδίλη, Μούρνου, Τροχίδου 14, Ν. Κεπεσίδου 6, Μάστακα.