Στον πόντο έχασε η Εθνική Εφήβων από τη Ρουμανία

Η Εθνική Εφήβων U17 ηττήθηκε στο νήμα από τη Ρουμανία με 73-72 σε διεθνές τουρνουά U18 που φιλοξενείται στο Βουκουρέστι.

Αύριο η Ελλάδα έχει διπλή αναμέτρηση: Στις 10.00 θα αντιμετωπίσει τη Βουλγαρία και στις 17.00 το Κόσοβο.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, φτάνοντας ως και το +13 και το 27-14 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Η ελληνική ομάδα αντέδρασε, έκανε ένα επιμέρους 25-9 και πήρε το προβάδισμα (36-39, 20’).

Με την επιστροφή στο παρκέ οι Ρουμάνοι πήραν και πάλι τα ηνία στο σκοράρισμα με την Ελλάδα να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής (67-66, 34’30’’). Ο Γιάννης Καλαμπόκης είδε την ομάδα του να βρίσκεται στο -6 στα επόμενα λεπτά (72-66, 36’20”), αλλά και να απαντά και πάλι (72-72, 37′). Η Ρουμανία πήρε το προβάδισμα από τη γραμμή και τη νίκη με το τελικό 73-72.

Δεκάλεπτα: 27-14, 36-39, 54-52, 73-72

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Πηλίτσης 2, Τσίπας 6, Σερμπέζης 14 (2), Ασημένιος, Ντάψης 6, Παπαγεωργίου 9, Μπουρνελές 7, Παυλόπουλος 13, Παπασταύρου 5, Καραθανάσης 7, Γκλάρος Σταυρόπουλος 3, Αλεξανδρόπουλος