Όσο κι αν προσπάθησαν δεν τα κατάφεραν Περού και Χιλή | HIGHLIGHTS

Ένα παιχνίδι ακριβώς όπως το περιμέναμε ήταν το δεύτερο χρονικά για το φετινό Copa America.

Η πιο ποιοτική Χιλή είχε την κατοχή αλλά από ευκαιρίες τίποτα. Σε αντίθεση με το χθεσινό Αργεντινή – Καναδάς σήμερα δεν είχαμε γκολ στον πρώτο όμιλο.

Από ένα καλό ημίχρονο οι δύο ομάδες με τη Χιλή να έχει τον έλεγχο στο πρώτο 45λεπτο. Οι Χιλιανοί απείλησαν δύο φορές στο πρώτο μέρος, με τον Αλέξις Σάντσες να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στο 15ο λεπτό, αστοχώντας από πολύ πλεονεκτική θέση εντός της μεγάλης περιοχής.

Η Χιλή είχε την κατοχή με 65% όμως η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήρθε από την Πάολο Γκερέρο στο 79ο λεπτό, όπου ανάγκασε τον Κλαούντιο Μπράβο σε σπουδαία επέμβαση για το τελικό 0-0.

Πλέον την επόμενη αγωνιστική η Χιλή αντιμετωπίζει την Αργεντινή και ο Καναδάς το Περού.

Περού (Χόρχε Φοσέτι): Γκαλιέσε, Αραούχο, Ζαμπράνο, Κάλενς (84′ Άμπραμ), Πόλο (84′ Σόνε), Πένια, Καρταχένα, Κίσπε (71′ Γκριμάλδο), Αντβίνκουλα (35′ Λόπες), Λαπαντούλα, Φλόρες (71′ Γκερέρο).

Χιλή (Ρικάρντο Γκαρέκα): Μπράβο, Σουάζο, Ντίας, Λιτσνόβσκι, Ίσλα, Πούλγκαρ, Νούνιες (85′ Ετσεβερία), Βαλντές (46′ Οσόριο), Σάντσες, Ντάβιλα (65′ Μπολάδος), Βάργκας (65′ Μπρέρετον).