Ευρωπαϊκό γυναικών Κ18: Νίκη τιμής και γοήτρου επί της Τουρκίας (vid)

Οι κορίτσαροι της Εθνικής βόλεϊ γυναικών κάτω 18 ετών πέτυχαν νίκη τιμής και γοήτρου επί της Τουρκίας 3-2 σετ στο φινάλε του Β ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που ολοκληρώθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Η ελληνική ομάδα παρότι βρέθηκε να χάνει 2-1 σετ επικράτησε 3-2 και σημείωσε την 3η νίκη της σε 7 αγώνες. Και στις 4 ήττες έδωσε τον καλύτερο εαυτό της και πάλεψε ανώτερους αντιπάλους.

Μπράβο στο Κώστα Γκούντα και Νίκο Μπουτσορή, μπράβο σε όλα τα κορίτσια και το staff της Εθνικής γυναικών. Το μέλλον τους ανήκει…

Στα ημιτελικά από τον Β όμιλο προκρίθηκαν η Πολωνία και η Πολωνία που θα αντιμετωπίσουν για είσοδο στον τελικό το Βέλγιο και την Ιταλία αντίστοιχα.

Η Ελλάδα κατέλαβε την 6η θέση στον όμιλο με ρεκόρ 3-4, ενώ τα εισιτήρια για τα ημιτελικά πήραν η Πολωνία και η Βουλγαρία και θα ταξιδέψουν την Τετάρτη 10 Ιουλίου στη Ρουμανία για να αντιμετωπίσουν στην τετράδα της διοργάνωσης το Βέλγιο και την Ιταλία αντίστοιχα.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Με πρώτο χρόνο της Μάριαν Κατσάλη η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 18-16, αλλά η Τουρκία ισοφάρισε σε 19-19 με μπλοκ πάνω στη Δήμητρα Νάνου. Με το σκορ στο 21-21 οι Τουρκάλες με τρεις συνεχόμενους της Κούγιαν πέρασαν μπροστά με 21-24, η Παρασκευή Πρινιωτάκη μείωσε σε 22-24 αλλά η ίδια έχασε το σερβίς για το 0-1 της Τουρκίας (22-25).

Με πρωταγωνίστριες την Παρασκευή Πρινιωτάκη στην επίθεση και με τα σερβίς της Όλγας Δρέμπελα αρχικά (ξεκινήσαμε με σερί 5-0) και στη συνέχεια της Ελπίδας Τικμανίδου η Ελλάδα προηγήθηκε στο δεύτερο σετ με 14-7. Τη σκυτάλη πήρε λίγο αργότερα η Δήμητρα Νάνου που ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (17-7) αλλά η Τουρκία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Μείωσε 22-19 αλλά μετά το τάιμ άουτ του Κώστα Γκούντα η Παρασκευή Πρινιωτάκη έδωσε πέντε σετ μπολ στην Ελλάδα (24-19) για να τελειώσει το σετ η Ιωάννα Δημητρίου με μπλοκ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με την Τουρκία να βγάζει αντίδραση και να παίρνει από νωρίς προβάδισμα, το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος για να πάρει κεφάλι στα σετ με 1-2 με 17-25.

Σειρά της Ελλάδας να βγάλει ψυχή και αντίδραση στο τέταρτο σετ και με άσσο της Νάνου προηγηθήκαμε με 11-8. Η Τουρκία με την Κουγιάν προσπέρασε με 14-15 αλλά η Νάνου πάλι έβαλε μπροστά την Εθνική μας ομάδα με 17-16, για να ακολουθήσει άσσος της Δημητρίου και λάθος της Μπασαράν για το 19-16. Με μπλοκ της Κατσάλη η γαλανόλευκη έκανε το 25-18 και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Με τη Νάνου να κάνει άνω κάτω την υποδοχή της Τουρκίας η Εθνικής μας ομάδα προηγήθηκε με 6-1 με τρεις άσσους της διεθνούς ακραίας. Με μπλοκ η Τουρκία μείωσε σε 9-6 αλλά η Πρινιωτάκη με τη Νάνου κράτησαν τη διαφορά των τεσσάρων πόντων για την Ελλάδα αλλά η Κούγιαν στην κόντρα επίθεση μείωσε σε 11-9. Μετά το τάιμ άουτ του Κώστα Γκούντα η Τουρκία έχασε το σερβίς (12-9), η Τικμανίδου νίκησε κάθε αντίπαλο στην επόμενη φάση πάνω στο φιλέ (13-9) και το μπλοκ από Κατσάλη-Νάνου μας έδωσαν πέντε ματς μπολ. Η Τουρκία πήρε την αλλαγή για να τελειώσει όμως το παιχνίδι η Νάνου για το τελικό 15-10.