Champions League : Προβάδισμα για την Μπόρατς στο ζευγάρι του ΠΑΟΚ, το πάνω χέρι η Λούντογκορετς

Ολοκληρώθηκαν την Τετάρτη (10/7) οι πρώτοι αγώνες του 1ου προκριματικού γύρου του Champions League.

Στο ζευγάρι που ενδιαφέρει τον ΠΑΟΚ, η Μπόρατς Μπάνια Λούκα επικράτησε στο “Gradski” με 1-0 της Εγκνάτια από την Αλβανία και πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού σε μία εβδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 58′ λόγω αποβολής του Ζενουλάι, με την Μπόρατς να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, πετυχαίνοντας τέρμα με τον Χρέλια. Οι Αλβανοί μάλιστα ολοκλήρωσαν το ματς με 9 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε και Ντρέτσα.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Λούντογκορετς πήρε προβάδισμα πρόκρισης μετά το 3-1 επί της Ντινάμο Μπατούμι, όμως και η Τσέλιε από τη Σλοβενία, που πέτυχε πέντε γκολ στο Τάλιν κόντρα στη Φλόρα.

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία) – Εγκνάτια (Αλβανία)  1-0

*Οι ηττημένοι των αγώνων που έχουν σημειωθεί με (*) θα αγωνιστούν απευθείας στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League.