Europa League : Μικρό προβάδισμα για Παναθηναϊκό η Μπότεφ, μεγάλο διπλό για τη Ζίρα (vids)

Πρώτα παιχνίδια στη σεζόν στο Europa League, με ελληνικό ενδιαφέρον.

Στο στάδιο Hristo Botev, η τοπική ομάδα πήρε προβάδισμα με σκορ 2-1 ενόψει του επαναληπτικού απέναντι στη Μάριμπορ, αλλά οι Σλοβένοι θα έχουν την ευκαιρία για να πάρουν ρεβάνς στην έδρα τους.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Άντονι Ούτζα (φωτ) και ο Πίους Σιρβίς ισοφάρισε 10’ λεπτά αργότερα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νικόλα Ίλιεφ δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Στα άλλα ματς, η Πάφος δεν ξεκίνησε καλά τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, γνωρίζοντας βαριά ήττα στη Σουηδία, ενώ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης πήραν η Κορβινούλ (εκτός έδρας 4-0 επί της Πάκσι) αλλά και η Ζίρα, που πήρε σημαντικό διπλό από τη Σέριφ στη Μολδαβία.

Οι επαναληπτικοί διεξάγονται την Πέμπτη 18/7.