Champions League : Πέρασε από τη Μολδαβία ο ΑΠΟΕΛ, και τυπικά Μάλμε για τον ΠΑΟΚ αν προκριθεί (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ πανηγυρίζει την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, μετά το 1-1 με την Πετροκούμπ στο Κισινάου της Μολδαβίας. Ταυτόχρονα το ΑΠΟΕΛ κλείδωσε θέση στην League Phase του Conference League.

Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, μπορούσε να καθαρίσει το ματς και να πάρει από νωρίς την πρόκριση. Όμως η Πετροκούμπ ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα και ισοφάρισε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα στο 60ο λεπτό, όταν ο Πλατίτσα με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Μπέλετς.

Έξι λεπτά αργότερα όμως, ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε σε 1-1 όταν ο Μαρκίνιος μετά την πάσα του Σαρφό, πέρασε την μπάλα πάνω από τον πορτιέρο και με πανέμορφο σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Αντίπαλος των Κυπρίων θα είναι η Σλόβαν Μπρατισλάβας, που είχε εύκολο έργο κόντρα στους Σλοβένους της Τσέλιε (5-0), ενώ άνετες ήταν οι προκρίσεις για Κάραμπακ, Φερεντσβάρος, Φενέρ και Σπάρτα Πράγας.

Όσον αφορά τον επόμενο αντίπαλο του ΠΑΟΚ, εφόσον περάσει το εμπόδιο της Μπόρατς, θα είναι η Μάλμε που είχε ως παρακαταθήκη το 4-1 του πρώτου αγώνα, η οποία ηττήθηκε μεν 3-2 αλλά προκρίθηκε εις βάρος της Κλάκσβικ από τα Νησιά Φερόε.

Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)  [0-2]

*με κόκκινο οι ομάδες που προκρίθηκαν. Μέσα στην αγκύλη το σκορ του πρώτου αγώνα