Η Εθνική μας νίκησε τη Φινλανδία και θα παίξει με Τουρκία για την 9η θέση (photos)

Η Εθνική Εφήβων νίκησε 79-72 την οικοδέσποινα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 Φινλανδία στο Τάμπερε, και θα διεκδικήσει τις θέσεις 9-12 με αντίπαλο το νικητή της αναμέτρησης Τουρκία-Ισπανία (1/8, 20:30)

Η ελληνική ομάδα αν και δεν έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο παιχνίδι, όταν βρήκε, μετά το 15ο λεπτό, τον ρυθμό της και κυρίως έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα, δεν άφησε περιθώρια στον αξιόμαχο αντίπαλό της, ο οποίος μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστικός.

Οι Φινλανδοί, μάλιστα, άρχισαν τον αγώνα δείχνοντας ότι μπορούν να ελέγξουν την αναμέτρηση (στο 5’ προηγούνταν με 4-10), καθώς ακόμη και τη στιγμή που η Ελλάδα ισοφάρισε 15-15 (2’10’’ πριν τη λήξη της α’ περιόδου) και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου με το καλάθι του Λιοτόπουλου (18-17), έβρισκαν τις λύσεις στην επίθεση.

Από το 15ο λεπτό και μετά όμως, όταν η Ελλάδα παρουσίασε πολύ καλύτερη εικόνα στην άμυνα και οι γηπεδούχοι εγκλωβίστηκαν σ’ αυτήν, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα όχι μόνο «γύρισε» το παιχνίδι υπέρ του, αλλά έβαλε και τα «θεμέλια» για την κατάκτηση της νίκης.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ενώ στο 17’ οι Φινλανδοί προηγούνταν με διαφορά 7 πόντων (26-33), στο επόμενο διάστημα και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου σημείωσαν μόλις μία βολή σε αντίθεση με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα το οποίο με επιμέρους σκορ ένα 11-1 έκλεισε το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα με 3 πόντους (37-34).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς (56-46 2′ 31” πριν το τέλος της γ’ περιόδου) για φτάσει στις αρχές της τελευταίας περιόδου στη μέγιστη τιμή της (60-46, 31΄).

Διαιτητές: Γκριγκιόνι (Ιταλία), Γκεντβίλας (Λιθουανία), Κράιντς (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 18-17, 37-34, 63-51, 79-72

Ελλάδα (Νικολαΐδης): Βλάσης 3 (1), Ροζακέας 6, Σπάρταλης 11, Αμπόσι 4, Αβδάλας 16 (2), Κομνιανίδης 1, Πατρίκης 10, Αλεξάκης, Λιοτόπουλος 20 (2), Παγώνης 8.