Champions League : Αδίκησε τον εαυτό του o ΑΠΟΕΛ, “μισή” πρόκριση για Σλάβια και Μπόντο Γκλιμτ

Δύσκολο το έργο του ΑΠΟΕΛ στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τρίτης (13/8, 20:00), μετά την ήττα με 2-0 από τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα στο πλαίσιο του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League.

Οι “Γαλαζοκίτρινοι” καλούνται την ερχόμενη βδομάδα στο κατάμεστο από κόσμο ΓΣΠ να κάνουν την ανατροπή. Η Σλόβαν πήρε προβάδισμα με αυτογκόλ του Πέτροβιτς στο 72′. Η ομάδα της Μπρατισλάβας πέτυχε και 2ο γκολ στις καθυστερήσεις με σουτ του Μακ από αριστερά λίγο έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Σλάβια Πράγας, που επικράτησε με 3-1 της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ. Τα δύο γκολ του Τσορί στο πρώτο ημίχρονο, έβαλαν τις βάσεις για τη σημερινή νίκη, ενώ ο Ντόρλεϊ στο 57′ έδωσε μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ. Οι Βέλγοι μείωσαν στο 73΄με αυτογκόλ του Μπούτσεκ, ένα γκολ που διατηρεί τις όποιες ελπίδες τους για ανατροπή.

Στο τελευταίο χρονικά ματς για τα πρώτα παιχνίδια του 3ου προκριματικού, η Μπόντο Γκλιμτ πήρε σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της Γιαγκελόνια, χάρη σε αυτογκόλ του Αντριάν Ντιέγκες στο 58ο λεπτό.