Όσες και να παίζουν, όποιες και να παίζουν, στο τέλος το σηκώνει η Ισπανία! (vid)

Κατέκτησαν το Euro. Κατέκτησαν το Euro U19. Ε, να μην κερδίσουν και το χρυσό μετάλλιο;

Οι Ισπανοί το πήραν και αυτό! Οι Ίβηρες κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών μετά από συγκλονιστικό τελικό κόντρα στην οικοδέσποινα Γαλλία.

Ένας τελικός που κρίθηκε στην παράταση, αφού και οι δύο ομάδες αρνούνταν να ηττηθούν. Τελικά, η Ισπανία επικράτησε με 3-5 και ήρωα τον Καμέγιο που σκόραρε και τα δύο γκολ στο έξτρα ημίωρο μετά το 3-3 της κανονικής διάρκειας.

Ένα 3-3 που διαμορφώθηκε με τον πιο τρελό τρόπο, καθώς οι Γάλλοι προηγήθηκαν με τον Μιλό στο 11′, αλλά οι Ισπανοί έκαναν απίθανη ανατροπή και βρέθηκαν μπροστά με 1-3 μέχρι το 28′ χάρη σε δύο τέρματα του Φερμίν Λόπεθ και ένα του Μπαένα.

Τρελή ήταν και η επιστροφή των Γάλλων όπου μείωσαν με τον Ακλιούς στο 79′ και ισοφάρισαν στο 93′ με εύστοχη πέναλτι εκτέλεση του Ματετά. Αυτό το γκολ έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί που χαμογέλασαν οι Ισπανοί.