Χωρίς νικητή το πρώτο φιλικό μεταξύ Ελλάδας και Βελγίου

Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το πρώτο φιλικό της Εθνικής ανδρών με το Βέλγιο στο κλειστό της Νεάπολης στη Λάρισα.

Οι προπονητές των δύο ομάδων, ο Κώστας Χριστοφιδέλης και ο Εμάνουελε Ζανίνι μετά από συνεννόηση αποφάσισαν να σταματήσει στο 2-2 σετ το μεταξύ τους φιλικό, καθώς έχει προγραμματιστεί να αναμετρηθούν εκ νέου σε 24 ώρες (16/8, 19.00).

Η Εθνική μας ομάδα ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα το αγώνα και με πρωταγωνιστή τη Δημήτρη Μούχλια από τη γραμμή του σερβίς προηγηθήκαμε με 2-0 σετ. Ο διεθνής διαγώνιος στα δύο σετ που αγωνίστηκε πέτυχε 17 πόντους με 7 άσσους.

Από το τρίτο σετ και μετά όταν και ξεκίνησαν τα διάφορα σχήματα από τους δύο προπονητές, το Βέλγιο στις λεπτομέρειες μείωσε σε 2-1 σετ κάνοντας την ανατροπή από το 16-14. Στο τέταρτο σετ οι Βέλγοι πήραν προβάδισμα από την αρχή και το κράτησαν μέχρι το τέλος για την ισοφάριση σε 2-2.

Ο Αλέξανδρος Ράπτης με τον Σπύρο Χανδρινό που έπαιξαν επίσης από δύο σετ είχαν από 9 πόντους, ενώ 8 είχε ο Άγγελος Μανδηλάρης.

Στην αγωνιστική δράση επέστρεψε και ο Σταύρος Κασαμπάλης που πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Κώστα Χριστοφιδέλη, καθώς στους φιλικούς αγώνες με την Ελβετία είχε μείνει εκτός λόγω ίωσης.

Τα σετ: 2-2 (25-11, 25-19, 23-25, 20-25)

Ελλάδα (Κώστας Χριστοφιδέλης): Μούχλιας 17 (9/12 επ., 7 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (5/15 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 27% άριστες), Γαλιώτος, Λινάρδος 3 (3/4 επ.), Ράπτης 9 (4/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 57% υπ. – 43% άριστες), Χανδρινός Α. (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Κασαμπαλής 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 3 (3/10 επ., 75% υπ. – 50% άριστες), Χανδρινός Σπ. 9 (8/16 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 25% άριστες), Θεοδόσης 4 (4/5 επ.), Μανδηλάρης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ).

Βέλγιο (Εμάνουελε Ζανίνι): Ρέγκερς 4 (4/18 επ.), Ντερού 1 (1/4 επ., 44% υπ. – 33% άριστες), Ντουλστ, Πλασκιέ 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Ντε Χερ 5 (5/5 επ.), Βόλτερς 8 (6/6 επ., 2 μπλοκ) / Ντουφράνγκ (λ, 33% υπ. – 20% άριστες), Φράνσεν 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. – 20% άριστες), Πέριν 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 30% άριστες), Σρόεβεν 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ), Μπους 1 (1/2 επ.), Νταλί 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).