Europa League : Στην Ιρλανδία θα ταξιδέψει ο ΠΑΟΚ, μεγάλες προκρίσεις για Μπόρατς και Λουγκάνο

Δραματικά σε εξέλιξη τα περισσότερα παιχνίδια των επαναληπτικών του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League.

Στο ματς που ενδιέφερε τον ΠΑΟΚ, η Σάμροκ Ρόβερς κατάφερε να ισοφαρίσει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα κόντρα στην Τσέλιε και στην παράταση, πέτυχε γκολ με τον Μπουρκ, το οποίο έστειλε τους Ιρλανδούς πάνω στην ελληνική ομάδα.

Με τον ίδιο τρόπο προκρίθηκε και ο προηγούμενος αντίπαλος του “δικεφάλου” στο Champions League, η Μπόρατς Μπάνια Λούκα. Οι Βόσνιοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους 1-2 από την Κλάκσβικ των Νήσων Φερόε και με τέρμα που σημείωσε ο Μέιγερς στο 93′, πήραν την πρόκριση για τα play off.

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση πήρε και η Λουγκάνο και μάλιστα με παλικαρίσιο τρόπο, καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-1 από την Παρτίζαν (1-0 το πρώτο ματς υπέρ των Ελβετών). Παίζοντας με 10 παίκτες, κατόρθωσε να ισοφαρίσει στην παράταση με τον Μαχού και να πανηγυρίσει μια μεγάλη πρόκριση.

Στα play off θα βρεθεί και η Ράπιντ Βιέννης, που ανέτρεψε το 0-1 που έχασε στην Τουρκία από την Τράμπζνοσπορ, όπως επίσης και η Έλφσμπουργκ, που νίκησε με 2-0 τη Ριέκα.

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία) – Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε) 3-1 παρ [1-2]

*Μέσα στην αγκύλη το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Με μπλε χρώμα οι ομάδες που προκρίνονται