Πέρασε με Σιφουέντες από τις Σέρρες ο Άρης

Με τον Χοσέ Σιφουέντες να… ανοίγει λογαριασμό και με μια μεστή εμφάνιση, ο Άρης πέρασε νικηφόρα από τις Σέρρες και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς σε δύο ματς.

Πρωταγωνιστές για τους “κιτρινόμαυρους” τα νέα πρόσωπα που επέλεξε να χρησιμοποιήσει ο Άκης Μάντζιος στο βασικό σχήμα. Ένας από αυτούς, ο ποδοσφαιριστής από το Εκουαδόρ, που με ένα ωραίο σουτ στο 34΄ έκρινε τελικά την αναμέτρηση, συνθέτοντας ένα καλό δίδυμο με τον Μόντσου στον άξονα της μεσαίας γραμμής αλλά αυτός που έγινε viral στους φίλους του Άρη είναι ο Ντιαντί.

Ο Πανσερραϊκός δεν έδωσε συνέχεια στην καλή εμφάνιση της Τούμπας, αφού ο Άρης δεν του επέτρεψε να βρει χώρους.

Οι δύο ομάδες προτίμησαν να ξεκινήσουν συντηρητικά την αναμέτρηση, με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 3ο λεπτό, ο Μορόν είδε τον Γκουγκεσασβίλι εκτός θέσης και δοκίμασε να σκοράρει από μακριά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο 7′ Ο Γκαρθία εξ επαφής έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, με σημείο αναφοράς και στις δύο αυτές ευκαιρίες τον ορεξάτο Κλέιτον Ντιαντί που δημιούργησε για τους συμπαίκτες του. Η απάντηση του Πανσερραϊκού ήρθε στο 8′ με τον Τόμας να σουτάρει δυνατά και τον Κουέστα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Το ματς άλλαξε μετά το 15′, με πολλά εύκολα φάουλ που έδινε ο Τσιμεντερίδης υπέρ του Πανσερραϊκού και τον γρήγορο ρυθμό να χάνεται. Μέχρι που ήρθε ο Χοσέ Σιφουέντες.

Ο 25χρονος από το Εκουαδόρ είδε την μπάλα να του στρώνεται στο 35′ έξω από την περιοχή και εκτέλεσε όμορφα χαμηλά στη δεξιά γωνία του Γκουγκεσασβίλι για το 0-1.

Ο Πανσερραϊκός άρχισε να παίρνει ρίσκα και να πιέζει παραπάνω ως το ημίχρονο. Ο Άρης δυσκολεύτηκε αρκετά στο κράτημα της μπάλας, πέραν της μεγάλης διπλής ευκαιρίας στο 42′ με Μορόν και Γκαρθία να αστοχούν απέναντι στον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού και ειδικά τον δεύτερο να το χάνει εξ επαφής.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά κακό, χωρίς πολλές φάσεις και με αβίαστα λάθη και από τις δύο πλευρές.

Ο Άρης κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 76ο λεπτό, με τον Ντιαντί, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, με τον Μάγιο να καταλογίζεται σε θέση οφσάιντ.

Ο Ντιανί ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για τους γηπεδούχους, και ήταν από τους πιο σημαντικούς παίκτες της ομάδας του, ενώ σε εξαιρετικό βράδυ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Γκουγκεσασβίλι, που κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι!

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης (86′ Κουτσογούλας), Μπέργκστρομ, Χαντάκιας, Πεταυράκης (77′ Φαρές), Στάικος (64′ Καπτούμ), Λιάσος (64′ Περούτσι), Τομάς, Ντέλετιτς (77′ Γκίγκιτς), Σάλαζαρ, Μπετανκόρ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου, Σιφουέντες, Ντιαντί, Γκαρθία (74′ Νταρίντα), Σίστο (74′ Σαβέριο), Μορόν (89′ Σαμόρα)