Γενικά - Ποδόσφαιρο Κόσμος

Premier League : “Καρέ” για Σίτι και Τότεναμ, “διπλό” στο St. Mary’s η Φόρεστ (vid)

Η Ίπσουιτς μάλλον έκανε… λάθος να προηγηθεί στο Etihad, καθώς “ξύπνησε” τη Σίτι, η οποία έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα είδε τον Σμόντικς να σκοράρει στο 7′ και να βάζει μπροστά στο σκορ τους νεοφώτιστους, όμως η αντίδραση όχι μόνο ήταν άμεση αλλά στο 16′ το σκορ ήταν ήδη στο 3-1!

Ο Χάαλαντ στο 12′ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Σαβίνιο και δύο λεπτά ο Κέβιν ντε Μπρόινε ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους “μπλε”. Άλλα δύο λεπτά χρειάστηκαν και για το τρίτο γκολ της Σίτι, το δεύτερο του Χάαλαντ, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 88′ ο Νορβηγός φορ για το χατ-τρικ.

Τέσσερα γκολ σημείωσε και η Τότεναμ, που ξέσπασε στην Έβερτον για την γκέλα της πρεμιέρας κόντρα στη Λέστερ. Τα “παγώνια” του Άγγελου Ποστέκογλου δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στους αδύναμους “μπλε”, σημειώνοντας γκολ με τους Μπισούμα (14′), Σον (25′, 77′) και Ρομέρο (71′).

Σπουδαίο “διπλό” την ίδια ώρα για τη Νότιγχαμ. Το γκολ του Γκιμπς-Γουάιτ στο 70′ έδωσε τη νίκη στη Φόρεστ, στην έδρα της Σαουθάμπτον στο St. Mary’s.

Στα άλλα ματς, η Γουέστ Χαμ πέρασε νικηφόρα από το Λονδίνο και το “σπίτι” της Πάλας (Σούτσεκ 67′, Μπόουεν 72′), ενώ η Φούλαμ δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Λέστερ, με το γκολ του Ιβόμπι στο 70′ να είναι κι αυτό που έδωσε τη νίκη στους Λονδρέζους.