Premier League : Στιβαρή και ουσιαστική η Άρσεναλ, πέρασε από το Villa Park (vid)

Κλασική και κυνική Άρσεναλ. Σε μια δύσκολη έδρα όπως το Villa Park, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πήρε αυτό που ήθελε και έκανε το 2×2 στο ξεκίνημα της σεζόν.

Οι “κανονιέρηδες” είχαν την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να μπορούν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στην εστία των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, στο δεύτερο 45λεπτο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Τροσάρ να «ξεκλειδώνει» την αντίπαλη άμυνα και να ανοίγει το σκορ στο 67’.

Η Άστον Βίλα προσπάθησε να βρει αντίδραση, αλλά ήταν η Άρσεναλ εκείνη που κατάφερε να βρει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 77’, με τον Σάκα να «σερβίρει» την ασίστ στον Παρτέι και με εκείνον να διαμορφώνει το τελικό 0-2!