Serie A : Πρώτη νίκη για την Ίντερ, πέρασε από το U-Power η Τζένοα (vids)

Με γκολ των Νταρμιάν και Τσαλχάνογλου, η Ίντερ επικράτησε με 2-0 της Λέτσε στο Μεάτσα, παίρνοντας την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι Νερατζούρι ήθελαν να αφήσουν πίσω τους την ισοπαλία με την Τζένοα και μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ στο 5′ με την κεφαλιά του Νταρμιάν, στον οποίο πήγε η μπάλα από τον Ταρεμί μετά τη σέντρα του Ντιμάρκο. Προβάδισμα από νωρίς, επομένως, για την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, η οποία δεν είχε κάποια άλλη μεγάλη φάση στο πρώτο ημίχρονο αλλά ήλεγχε την κατάσταση.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, στο 49′ και στο 53′, ο Τουράμ είχε δύο σουτ αλλά χωρίς αποτέλεσμα και τελικά τα πάντα κρίθηκαν στο 70′, όταν ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι για κράτημα του Τουράμ από τον Γκασπάρ, με τον Τσαλχάνογλου να εκτελεί και να γράφει το 2-0, με το οποίο η Ίντερ πήρε το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Τη νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Τζένοα στην έδρα της Μόντσα και πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο» στη φετινή Serie A.

Στο 21’ και στην πρώτη της μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση, η Τζένοα έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Μπαντέλι πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πιτσιγκνάκο, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Μόντσα «απάντησε» στις ευκαιρίες με τον Μαλντίνι, ο οποίος στο 45+4’ σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, όταν ο Πιναμόντι εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Σαμπέλι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 74’ η Τζένοα έφτασε μια ανάσα από το 1-2, αλλά το σουτ του Θόρσμπι πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η Μόντσα είχε δοκάρι με τον Καπράρι.