LaLiga : Ο Κούμπο έδωσε τη νίκη στη Σοσιεδάδ, “κουλούρια” στο Μαδριλένικο ντέρμπι

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Βαρκελώνη, επικρατώντας της Εσπανιόλ με 1-0, ενώ λίγο νωρίτερα ο αγώνας μεταξύ Χετάφε και Ράγιο Βαγεκάνο έληξε χωρίς γκολ, 0-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Βαρκελώνης είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει. Ωστόσο, οι παίκτες της Εσπανιόλ ήταν αναποτελεσματικοί στις προσπάθειές τους, και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Βάσκοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και τελικά στο 80ό λεπτό σημείωσαν το μοναδικό γκολ. Ο Κούμπο, με μια εξαιρετική ατομική ενέργεια, σούταρε και «νίκησε» τον Γκαρσία, διαμορφώνοντας το 1-0 υπέρ της Σοσιεδάδ.

Την ίδια ώρα, στο ντέρμπι της Μαδρίτης, Χετάφε και Ράγιο Βαγεκάνο έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα, σε έναν αγώνα με λίγες ευκαιρίες, που ολοκληρώθηκε με σκορ 0-0.