LaLiga : “Τριάρα” της Ατλέτικο, “έσπασε το ρόδι” η Λεγανές (vid)

Καταιγιστική η Ατλέτικο Μαδρίτης, δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην περσινή έκπληξη του πρωταθλήματος, Χιρόνα.

Στο πρώτο μέρος οι «ροχιμπλάνκος» είχαν τις ευκαιρίες τους με τον Λίνο και τον Άλβαρεζ και στο 39′ πήραν προβάδισμα. Ο Γκριεζμάν ένα συρτό σουτ έκανε το 1-0 και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Όμπλακ είπε δύο φορές «όχι» στον Ρουίθ.

Στο 48ο λεπτό ο Γιορέντε… καθάρισε την υπόθεση νίκη για την ομάδα της Μαδρίτης, αφού από μέση απόσταση έκανε ένα σουτ και πέτυχε το δεύτερο γκολ για την Ατλέτικο. Ωστόσο, οι παίκτες του Σιμεόνε είχαν κι άλλο τέρμα με τον Κόκε, ο οποίος στο 94′ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αήττητη μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές στη La Liga, παρέμεινε η Λεγανές, μετά την εντός έδρας νίκη της επί της Λας Πάλμας με 2-1.

Η ομάδα της Μαδρίτης άξιζε τη νίκη, καθώς ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχασε πέναλτι με τον Ράμπα στο 53ο λεπτό, με τον Σίλεσεν να αποκρούει την εκτέλεση του 28χρονου, λίγο αργότερα πέρασε στο παιχνίδι ο Χουάν Κρουθ, ο οποίος είχε σκοράρει και στο 1-1 της πρεμιέρας με την Οσασούνα και δέκα λεπτά αργότερα με ένα απίθανο σουτ πέτυχε το 1-0.

Στο 85ο λεπτό, μία άλλη αλλαγή του Χιμένεθ, ο Φρανκέσα με ωραίο σουτ από πλάγια έγραψε το 2-0, μείωσε με τον Ραμίρεθ στο 85΄η Λας Πάλμας, με τον σκόρερ να έχει τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις, αλλά το πολύ δυνατό σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σοριάνο.