Ο Ολυμπιακός τη νίκη, η Athens Kallithea τις εντυπώσεις

Το 2×2 έκανε στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός που δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε την Athens Kallithea, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στη Super League.

“Χρυσή” αλλαγή για τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ήταν ο Γιάρεμτσουκ, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 69′ στη θέση του Τσικίνιο, και οκτώ λεπτά μετά, σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Την ίδια ώρα, οι νεοφώτιστοι στο δεύτερο ημίχρονο είχαν μια τελείως διαφορετική εικόνα, καθώς έβαλαν δύσκολα στους “ερυθρόλευκους”. Ο Ντιμπά που μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο, έδωσε πνοή στους πρωταθλητές της περσινής Super League 2 και ο Ουλντρίκις στο 60′ ήταν αυτός που “πάγωσε” προσωρινά το “Καραϊσκάκης”.

Ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης πήρε την μπάλα στα πόδια του και άρχισε να πιέζει την Athens Kallithea, η οποία μπήκε στο γήπεδο με φανερό τρακ που αντιμετώπιζε τους Πειραιώτες στο Φάληρο.

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν τους νεοφώτιστους και στο 14’ ο Ορτέγκα πέρασε εξαιρετική κάθετη για τον Βέλντε που εξέθεσε τον Μανθάτη μπήκε στην περιοχή και με έξοχο σουτ έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν παρόμοια με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί στο γήπεδο και να προσπαθεί να βρει διαδρόμους στην καλά οργανωμένη άμυνα της Καλλιθέας. Ο Βέλντε είχε πολλά κέφια και ήταν μέσα σε όλες τις καλές στιγμές του Ολυμπιακού. Αυτός έφτιαξε τη φάση του 24’ που Τσικίνιο και Ζέλσον δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μπαραγκάν και αυτός νικήθηκε στο 36’ από τον γκολκίπερ της Καλλιθέας. Οι «ερυθρόλευκοι» υπήρχαν στιγμές που έδιναν την εντύπωση ότι έκαναν ό,τι ήθελαν, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 49’ ο Ολυμπιακός έχασε από τραυματισμό τον Έσε. Ο Αργεντινός βγήκε αναγκαστικά από το παιχνίδι και από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Πειραιά φάνηκε να χάνει τον έλεγχο. Η Athens Kallithea πήρε μέτρα και ανέβηκε ψηλά στο γήπεδο. Άρχισε να χτυπάει καμπανάκια στην άμυνα του Ολυμπιακού, τα οποία δεν τα έλαβαν σοβαρά υπόψη τους οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να έρθει η φάση του 61’. Ο Ουλντρίκις που δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε χάσει ευκαιρία για το 1-1 αυτή τη φορά δεν αστόχησε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μετά το γκολ,ο Μεντιλίμπαρ αντέδρασε από τον πάγκο και έβαλε στο ματς με τον Γκαρθία αντί του Τσικίνιο, ενώ και ο Γιάρεμτσουκ πέρασε αντί του Μπιανκόν για να παίξει καθαρά με 4-4-2. Η παρουσία του Στάμενιτς στη μεσαία γραμμή έδωσε ποιότητα στον Ολυμπιακό και με δικές του μπαλιές οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν ξανά στην περιοχή του Μπαραγκάν.

Η ομάδα του Πειραιά έδειξε να συμμαζεύεται με τον Γκαρθία, αλλά η έλλειψη δημιουργίας ήταν εμφανέστατη. Τελικά, ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ στο 79’ με τον Γιάρεμτσουκ μετά από φάση που δημιούργησε ο Στάμενιτς.

Η ομάδα του Πειραιά δεν είχε καλή εικόνα στο ματς και η Athens Kallithea κέρδισε τις εντυπώσεις καθώς δεν φοβήθηκε καθόλου τον -εκ των πραγμάτων- ανώτερο αντίπαλό της.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Τζολάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (69’ Γιάρεμτσουκ), Πιρόλα, Ορτέγκα, Ντόη, Έσε (49’ Στάμενιτς), Ζέλσον, Τσικίνιο (69’ Γκαρθία), Βέλντε (69’ Μασούρας), Ελ Κααμπί

Athens Kallithea (Μάσιμο Ντονάτι) : Μπαραγκάν, Ισιμάτ-Μιρίν, Μεχίας (40’ Ντεμέτριους), Πασαλίδης, Μανθάτης, Ματίγια (84’ Βασιλόγιαννης), Μότοτς, Μερκάτι (46’ Ντιμπά), Σοϊρι (75’ Χάνουσεκ), Μουτίνιο (84’ Λουκίνας), Ουλντρίκις