Serie A : Ξέσπασε η Νάπολι, μεγάλο διπλό της Έμπολι στο San Siro (vids)

Τρομερή αντίδραση της Νάπολι, λίγες μέρες μετά την “τριάρα” από τη Βερόνα!

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έπραξε το ίδιο στην αγνώριστη Μπολόνια, που είδε απέναντι της μια ομάδα που θύμισε σε πολλά αυτήν που κατέκτησε τον τίτλο πριν δύο χρόνια.

H νίκη ήρθε με τον αρχηγό Ντι Λορέντσο να ανοίγει τον δρόμο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν πήρε την ωραία ασίστ του Κβαρτσχέλια και εκτέλεσε τον Σκορούπσκι για το 1-0.

Η Νάπολι πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα και μπήκε στο δεύτερο μέρος με στόχο το δεύτερο γκολ με το οποίο θα κλείδωνε το τρίποντο. Γκολ που ήρθε τελικά στο 75′, όταν ο Κβαρτσχέλια τα έκανε όλα μόνος του και με σουτ, το οποίο βρήκε και στον Μποκεμά, έγραψε το 2-0. Η νίκη ήταν, πλέον, δεδομένη και στο 90+4′ ο Σιμεόνε έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0, μετά την πάσα του Νέρες.

Την ίδια ώρα, στο Ολίμπικο η Ρόμα υποδέχθηκε την Έμπολι με στόχο το πρώτο τρίποντο μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με την Κάλιαρι στην πρεμιέρα. Τα πράγματα, όμως, δεν εξελίχθηκαν όπως θα περίμενε ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι, ο οποίος είδε την ομάδα του να κάνει λάθη, να δέχεται φάσεις και τελικά να δέχεται και το γκολ του 0-1, στο 45′, από τον Γκιάσι μετά τη σέντρα του Πετσέλα και ενώ ήρθε σε επαφή με την μπάλα και ο Κολόμπο.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, στο 52′, ο Πελεγκρίνι είχε δοκάρι με σουτ και τελικά στο 60′ η Έμπολι πήρε πέναλτι για ανατροπή του Εσπόζιτο από τον Παρέδες, με τον Κολόμπο να εκτελεί στο επόμενο λεπτό και να γράφει το 0-2.

Τα πράγματα, πλέον, ήταν πολύ δύσκολα για τη Ρόμα που πίεσε για το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι και το πέτυχε στο 80′ με την κεφαλιά του Σμουρόντοβ μετά τη σέντρα του Μπαλντάντσι (1-2). Οι Τζαλορόσι είχαν χρόνο στη διάθεσή τους για να ψάξουν την ισοφάριση και την άγγιξαν στο 94′ με τον Ντιμπάλα, το σουτ του οποίου βρήκε στο δοκάρι, για να οριστικοποιηθεί έτσι η ήττα…