LaLiga : Τα… έσπασε η Ατλέτικο, μεγάλο “διπλό” της Αλαβές (vid)

Έχασε μια… ντουζίνα ευκαιρίες, όμως το γκολ δεν ήρθε για την Ατλέτικο, με αποτέλεσμα να παραχωρήσει ισοπαλία στη νεοφώτιστη Εσπανιόλ.

Οι Ροχιμπλάνος ήταν τρομερά άστοχοι κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν στο «μηδέν» απογοητεύοντας τον Ντιέγκο Σιμέονε και το κοινό τους στο «Μετροπολιτάνο».

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Σοσιεδάδ γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ από την Αλαβές με 1-2, σε αυτή που ήταν η δεύτερη ήττα της στη σεζόν μετά από τρία παιχνίδια πρωταθλήματος.

Στο 29′ έγινε η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση. Σε σύγκρουση Μπεναβίδες-Ογιαρθάμπαλ στη μεσαία γραμμή ο διαιτητής Σάντσεθ έδωσε φάουλ για τη Σοσιεδάδ και κίτρινη στον Ουρουγουανό, αλλά με παρέμβαση VAR, άλλαξε την απόφασή του και έδωσε απ’ ευθείας κόκκινη στον αρχηγό των γηπεδούχων.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Μέντες άνοιξε το σκορ 4 λεπτά αργότερα, μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και τελική πάσα του Γκόμες. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπέκερ σούταρε άουτ από πλάγια θέση και λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος ο Θουμπελντία τράβηξε τον Αμπκάρ από τη φανέλα με τον Σάντσεθ να δίνει το εμφανές πέναλτι. Ο Βιγιαλίμπρε σημάδεψε σωστά και οι δύο αντίπαλοι πήγαν με το 1-1 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε η ώρα η Αλαβές ανέβαζε την πίεσή της εκμεταλλευόμενη τον παίκτη παραπάνω και τις αλλαγές του Γκαρθία. Στο 73′ ο Μαρτίνες που ήρθε από τον πάγκο είχε τετ α τετ στο δοκάρι, αλλά 4 λεπτά αργότερα δε λάθεψε μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Ρεμίρο για το τελικό 1-2 και τη νίκη της Αλαβές επί της Σοσιεδάδ εκτός έδρας για πρώτη φορά μετά από 6,5 χρόνια.