Bundesliga : Συνεχίζει το σερί η Μπάγερν, “καρέ” η εντυπωσιακή Χάιντενχαϊμ (vid)

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την Μπάγερν, που έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στη φορμαρισμένη Φράιμπουργκ (2-0) και έκανε το 2×2 στο ξεκίνημα της σεζόν.

Ήταν η βραδιά της μεγάλης τους σημαίας και έτσι οι Βαυαροί δεν γινόταν να μην τη συνοδεύσουν με ένα θετικό αποτέλεσμα στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Μπαίνοντας ως αλλαγή στο παιχνίδι από τον πάγκο, ο εμβληματικός ηγέτης της Τόμας Μίλερ, σημείωσε τη συμμετοχή υπ’ αριθμόν 710 με τη φανέλα της ομάδας που έχει ταυτιστεί σε όλες τις διοργανώσεις και έγινε ο ρέκορντμαν των συμμετοχών του συλλόγου.

Ωστόσο, ο ίδιος δεν αρκέστηκε σε αυτό, μιας και πέτυχε ένα επίσης ιστορικό γκολ, βρίσκοντας δίχτυα στο 78′ και «σπάζοντας το φράγμα» των 150 γκολ καριέρας στην κορυφαία κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος.

Το γκολ που άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς, σημείωσε στο 38′ από τα 11 βήματα ο Χάρι Κέιν.

Νωρίτερα, η εξαιρετική Χάιντενχαϊμ έφτασε επίσης στο 2×2 στο ξεκίνημα της σεζόν, διαλύοντας την Άουγκσμπουργκ με 4-0. Η ομάδα του Δημήτρη Γιαννούλη (έπαιξε βασικός) ξεκίνησε επιπόλαια το παιχνίδι, καθώς στο 8ο λεπτό έστειλε στη βούλα του πέναλτι τον Βάνερ και εκείνος ευστόχησε για να διαμορφώσει το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη προσπάθησαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό, κρατώντας την μπάλα και δημιουργώντας ευκαιρίες χωρίς όμως να τις αξιοποιούν. Η Χάιντενχαϊμ βρήκε και άλλο κενό στην πίεση της Άουγκσμπουργκ και βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Σιένζα να κάνει το ιδανικό τελείωμα στο 30′ για να αυξήσει τη διαφορά στα δύο τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ενώ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η Χάιντενχαϊμ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Στο 69΄ο Μπεκ έκανε το 3-0 και στο 73΄ ο Μπρόινιχ το 4-0.