Ματσάρα στο Περιστέρι, ο ΠΑΟΚ νίκησε με γκολ του Καμαρά στο 90′! (vid)

Δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι στο Περιστέρι, ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες!

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε του Πάμπλο Γκαρσία, σε ένα ματς με πολύ σασπένς, που κρίθηκε στο 90ό λεπτό με γκολ του Μαντί Καμαρά.

Ο ΠΑΟΚ έκανε έτσι το 3×3 στο πρωτάθλημα και συνεχίζει το εντυπωσιακό του σερί σε Ελλάδα και Ευρώπη. Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρία ματς.

Ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΟΚ για το 2-0 για φάουλ του Μπάμπα στον Μουντέ, ενώ οι Θεσσαλονικείς φωνάζουν για το πέναλτι του Ατρόμητου πως ξεκίνησε από φάουλ στον Μουργκ, αλλά ο Ζαμπάλας φάνηκε σε ζωντανή μετάδοση να λέει πως το VAR δεν μπορεί να παρέμβει.

Μέχρι το 20λεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τρεις τελικές, αλλά καμία εξ αυτών δεν μετουσιώθηκε σε γκολ και σιγά-σιγά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ισορροπούν. Χωρίς βέβαια να φανούν επικίνδυνοι, απλώς μείωσαν τις «κατεβασιές» των αντιπάλων τους και δεν τους επέτρεπαν να πλησιάζουν τα καρέ του Κοτάρσκι.

Στο 33’ ο Ζίβκοβιτς ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά με σουτ που κατέληξε κόρνερ, για να ακολουθήσουν κάποιες ενέργειες του Σορετίρε και του Σβαμπ που δεν ολοκληρώθηκαν. Τελικά έφτανε ο ένας καλός συνδυασμός και η μία καλή φάση για τους φιλοξενούμενους προκειμένου να ανοίξουν το σκορ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 45’, ο Κωνσταντέλιας βρήκε με κάθετη πάσα τον Σορετίρε, αυτός σέντραρε στον Ζίβκοβιτς, και ο Σέρβος με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-1.

Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες άρχισε το δεύτερο ημίχρονο και με τον ρυθμό του αγώνα να παραμένει άτονος και αρκετά αργός. Η πρώτη φάση σημειώθηκε μόλις στο 59’ όταν ο Μπάμπα έκανε το σουτ που σταμάτησε στον Κοσέλεφ.

Στο 66’ οι φιλοξενούμενοι, με υπέροχη ομαδική προσπάθεια και τελείωμα του Ζίβκοβιτς βρήκαν ένα δεύτερο γκολ, το οποίο όμως για κάποιο λόγο ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ του Μπάμπα.

Στο 72’ ήρθαν οι αλλαγές του Λουτσέσκου με τους Μουργκ, Καμαρά και Τισουντάλι να περνούν στο γήπεδο. Στο 82’ το ματς πήρε φωτιά. Ο Μουργκ δέχθηκε επικίνδυνο φάουλ εκτός περιοχής, ο Ζαμπάλα άφησε πλεονέκτηα, ο Καμαρά σούταρε συνεχίζοντας η φάση που στην εξέλιξή της έφτασε στην άλλη περιοχή και τελικά σε ένα χέρι του Ότο που έφερε το πέναλτι για τον Ατρόμητο! Ο Ουάρντα εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-1 στο 85’, για να ακολουθήσει η είσοδος του Ντεσπόντοφ αντί του Κωνσταντέλια.

Ο Βούλγαρος μάλιστα ήταν αυτός που δημιούργησε την επαναφορά του ΠΑΟΚ στο προβάδισμα. Στο 90’ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Καμαρά με κεφαλιά έκανε το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα!

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία) : Κοσέλεφ, Αθανασίου, Γκονζάλες (65΄ Φαν Βέερτ), Ουάρντα, Μίχορλ, Καρλίτος (66΄ Βρακάς), Mουντές, Ουεντραόγκο, Μπρόρσον, Μπακού (73΄ Γιουμπιτάνα), Τσακμάκης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Οτο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ, Οζντόεφ (73΄ Καμαρά), Κωνσταντέλιας (87΄ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς, Σορετίρε (73΄ Μουργκ), Τσάλοφ (73΄ Τισουντάλι).