Premier League : Θρίαμβος της Λίβερπουλ στο Old Trafford (vids)

Τρομερή εμφάνιση της Λίβερπουλ στο Old Trafford, δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Γιουνάιτεντ!

Οι Reds έκαναν «πάρτι», με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Δύο ασίστ, ένα τέρμα, «μαγικό» ματς και το σερί του Άρνε Σλοτ στη Λίβερπουλ συνεχίζεται!

Για 60 αγωνιστικά λεπτά, η Γιουνάιτεντ έμοιαζε να μην υπάρχει στο γήπεδο. Και όχι απλώς δεχόταν φάσεις, αλλά ήταν εξαιρετικά εύκολο να βρει η Λίβερπουλ φάσεις απέναντί της. Και κάπως έτσι, καταλήγει κανείς στο συμπέρασμα πως δεν ήταν ντέρμπι, αλλά… πάρτι.

Το 1-0 έγινε από το 7ο λεπτό, αλλά ακυρώθηκε. Ο Σαλάχ εμπόδισε την εξέλιξη της φάσης και η «λευκή» ισοπαλία διατηρήθηκε, με το γκολ του Άρνολντ να μη μετρά. Ο ρυθμός δεν ήταν καλός, αλλά η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη.

Και ανταμείφθηκε για την πρόθεσή της να παίξει ποδόσφαιρο, στο 35ο λεπτό. Ο Σαλάχ κατέγραψε ασίστ, ο Ντίας έκανε το 1-0, η Γιουνάιτεντ «χάθηκε» στο γήπεδο και η φάση ξεκίνησε από τον Καζεμίρο.

Έξι λεπτά μετά, συνέβη και πάλι το ίδιο. Ειδοποιός διαφορά το γεγονός πως το γκολ δεν επετεύχθη από το κεφάλι του Ντίας, αλλά από το δεξί του πόδι. Ξανά σφάλμα από τον Καζεμίρο, πάλι ασίστ ο Σαλάχ, ξανά πανηγυρίζει ο Κολομβιανός επιθετικός!

Και από εκεί και πέρα, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Απείλησε δις η Γιουνάιτεντ με τον Ζίρκζεϊ, αλλά αντέδρασε εξαιρετικά ο Άλισον, για να έρθει ο Σαλάχ στο 56’ και να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ!

Και κάπως έτσι, το 3-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τη Λίβερπουλ να πανηγυρίζει την 3η συνεχόμενη νίκη της στην «εποχή» του Άρνε Σλοτ και να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι. «Μαγικό» απόγευμα για το σύνολο του Σλοτ, μένει στο -6 από τις πρώτες θέσεις η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!