Serie A : Μοιρασιά στο ντέρμπι, σπουδαίο διπλό για τη Βερόνα (vids)

Πρώτη απώλεια βαθμών για τη Γιουβέντους, στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής κόντρα στη Ρόμα.

Οι δύο ομάδες πέτυχαν να αλληλοεξουδετερώσουν η μια την άλλη μην καταφέρνοντας να απειλήσουν με αξιώσεις τις δύο εστίες. Έτσι οι μπιανκονέρι ανέβηκαν στους 7 βαθμούς ενώ οι τζιαλορόσι στους δύο, χωρίς ακόμη να έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα.

Στο Ούντινε, η Ουντινέζε επικράτησε με 1-0 της Κόμο χάρη στο τέρμα του Μπρένερ δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα και ανέβηκε στους 7 βαθμούς έπειτα από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Νωρίτερα, η Φιορεντίνα έμεινε στο 2-2 εντός έδρας με τη Μόντσα μην καταφέρνοντας για άλλον έναν αγώνα να σηκώσει κεφάλι. Οι βιόλα, που μετρούν τρεις ισοπαλίες στα τρία πρώτα παιχνίδια τους στη Serie A βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από τα γκολ των Τζούριτς (18′) και Μαλντίνι (32′) όμως κατόρθωσαν να σώσουν τον βαθμό μειώνοντας με τον Κεν στο 45′ και τελικά ισοφαρίζοντας στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκόσενς.

Από εκεί και πέρα, σημαντική εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Βερόνα, η οποία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Τζένοα με τον Τσατσούα να ανοίγει το σκορ στο 55′ και τον Τένγκστεντ να κλειδώνει τη νίκη στο 64′ από το σημείο του πέναλτι.