Serie A : Ντέρμπι με τα… όλα του στη Ρώμη, απίθανη ανατροπή με δύο γκολ στα “χασομέρια” για τη Νάπολι! (vids)

Η Νάπολι νίκησε με 2-1 την Πάρμα με δύο γκολ στις καθυστερήσεις ενώ η Μίλαν έμεινε στο 2-2 με τη Λάτσιο εκτός έδρας.

Στο Ολίμπικο οι Λατσιάλι είχαν την πρώτη ευκαιρία, στο 3′, με τον Ντιά αλλά ο Πάβλοβιτς πρόλαβε να απομακρύνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή και λίγα λεπτά μετά, στο 8′, ο αμυντικός των Ροσονέρι έγινε καθοριστικός και στην επίθεση, αφού με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Πούλισικ έκανε το 0-1. Αυτό ήταν το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν έγιναν πολλά πράγματα, στο δεύτερο όμως είχαμε περισσότερη δράση…

Στο 62′ ο Ταβάρες γύρισε από αριστερά και ο Καστεγιάνος νίκησε τον Μενιάν για το 1-1, για να ακολουθήσει λίγα λεπτά μετά, στο 66′, το 2-1 για τους Ρωμαίους με τον Ντιά μετά τη νέα προσπάθεια του Ταβάρες από αριστερά. Παρ’ όλα αυτά, οι Μιλανέζοι κατάφεραν να αντιδράσουν και στο 72′ ισοφάρισαν με τον Λεάο μετά τη συνεργασία των Ερναντέζ – Έιμπραχαμ (2-2).

Οι δύο ομάδες είχαν χρόνο στη διάθεσή τους για να κυνηγήσουν το 3ο γκολ, καμία εκ των δύο δεν το έβαλε όμως, με τη Μίλαν να παραμένει χωρίς νίκη και να έχει μόλις 2 βαθμούς μετά τις πρώτες 3 αγωνιστικές ενώ η Λάτσιο είναι στους 4.

Στο Stadio Diego Maradona η Νάπολι ήθελε να δώσει συνέχεια στη νίκη της επί της Μπολόνια, η Πάρμα όμως ήταν ανεβασμένη μετά το τρίποντο επί της Μίλαν και μπήκε καλά στο παιχνίδι. Τόσο καλά ώστε να έχει… δύο δοκάρια στο 15′ με τους Κοβάλσκι και Μπόνι, ο οποίος τελικά σκόραρε αμέσως μετά. Στο 17′ ο παίκτης των Παρμέντσι ανατράπηκε από τον Μερέτ και ανέλαβε και την εκτέλεση του πέναλτι, στο 19′, κάνοντας το 0-1.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε προσπάθησε να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του πρώτου μέρους αλλά δεν ήταν τόσο καλή και η κατάσταση δεν βελτιωνόταν στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να μπει ως αλλαγή ο νεοαποκτηθείς Λουκάκου. Ο Βέλγος είχε ευκαιρία στο 63′ καθώς βρέθηκε απέναντι από τον Σουζούκι αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ενώ στο 66′ οι Παρτενοπέι είχαν οριζόντιο δοκάρι με τον Μπουοντζόρνο.

Στο 75′ η Πάρμα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Σουζούκι που έκανε φάουλ στον Νέρες και η Νάπολι πίεσε πολύ στη συνέχεια έχοντας αρκετό χρόνο στη διάθεσή της αφού ο διαιτητής έδειξε… 11 λεπτά καθυστερήσεις! Στο 92′, επομένως, το Stadio Maradona ξεσηκώθηκε για το 1-1 με το 1ο γκολ του Λουκάκου με δυνατό σουτ εντός περιοχής και στο 96′ ήρθε η… τρέλα με το 2-1 με την κεφαλιά του Ανγκισά μετά τη σέντρα του Νέρες!