Bundesliga : Καταιγιστικές Λεβερκούζεν και Στουτγκάρδη, “έκοψε” βαθμούς από τη Λειψία η Ουνιόν (vid)

Πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιελάμβανε το απογευματινό πρόγραμμα του Σαββάτου για την 3η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Λεβερκούζεν “ξέσπασε” για την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στη Χόφενχαϊμ, την οποία και φιλοδώρησε στο PreZero με τέσσερα τέρματα. Τεριέ, Μπονιφάτσε (2) και Βιρτς πέτυχαν τα γκολ των πρωταθλητών, με τους γηπεδούχους να μειώνουν προσωρινά σε 1-2 χάρη στο γκολ του Μπερίσα.

Εντυπωσιακή εμφάνιση και για τη Στουτγκάρδη, που πέρασε με το εμφατικό 3-1 από την έδρα της Γκλάντμπαχ. Κορυφαίος για τους “ταύρους” ο Ντεμίροβιτς, που πέτυχε δύο τέρματα και μάλιστα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ενώ ο Ούνταφ ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους. Η Μπορούσια είχε ισοφαρίσει με τον Πλέα.

Σπουδαίο διπλό και για την Άιντραχτ. Η ομάδα του Ντίνο Τοπμέλερ επικράτησε με 2-1 της Βόλφσμπουργκ, για την οποία αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης. Ο Μαρμούς στο 30′ έκανε το 0-1 και στο 76′ οι “λύκοι” ισοφάρισαν με γκολ του Μπάκου. Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε έξι λεπτά μετά από τα 11 βήματα με το δεύτερο γκολ του ο Μαρμούς.

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε η Λειψία ή για την ακρίβεια τους “έκοψε” η Ουνιόν, ενώ στο Europa-Park, η Φράιμπουργκ έκανε την ανατροπή κόντρα στην Μπόχουμ και μάλιστα με δύο γκολ του Αντάμου σε διάστημα τριών λεπτών.