Υπερπρωταθλητής Ελλάδας ο Ολυμπιακός, 32-25 τον ΠΑΟΚ στο Super Cup (vids)

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον τίτλο του Σούπερ Καπ Ελλάδας στο χάντμπολ, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 32-25, στον τελικό που διεξήχθη στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης, με τους οπαδούς του να δημιουργούν πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν με την καλύτερο τρόπο τις επίσημες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για την ιστορική σεζόν 2024-2025 κατά την οποία συμπληρώνονται 100 χρόνια από την ίδρυση του συλλόγου, κατακτώντας τον πρώτο φετινό τίτλο.

Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν τους 10 τίτλους συνολικά, με τέσσερα πρωταθλήματα, τρία κύπελλα και τρία Σούπερ Καπ.

Δυναμική εκκίνηση και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα Από κει πέρα στο σημερινό τελικό με τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε χωρίς τους Σλίσκοβιτς, Τζηρά, ξεκίνησε δυνατά με τον Πέριτς να πετυχαίνει το πρώτο φετινό γκολ, καθώς άνοιξε το σκορ με ωραία προσπάθεια (1:18). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε προσωρινά με τον Κόρμπελ, όμως ακολούθησε ένα 3-0 σερί, χάρη στα διαδοχικά γκολ του Παπαβασίλη (2:50, 3:08) και Σάββα (4:10) για το 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τσαμουρίδη (5:03), αλλά ο Λιάπης πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, γράφοντας το 5-2 (5:35). Με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ο Σάββας διεύρυνε στο +4 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα για το 6-2 (6:42) για τους πρωταθλητές που λειτουργούσαν εξαιρετικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ακολούθησαν δυο διαδοχικά τέρματα των Νικολαΐδη (9:35) και Ιωάννου, χάρη στα οποία μείωσε ο ΠΑΟΚ σε 6-4, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τα διαδοχικά γκολ του Βέγιν (10:33, 11:29) για να επαναφέρει τη διαφορά στο +4 και το σκορ στο 8-4. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη συμπλήρωση των 15’ οι Πειραιώτες έχασαν ορισμένες ευκαιρίες για να αυξήσουν ακόμα περισσότερο υπέρ τους προβάδισμα με τους Σάββα και Παπαβασίλη, με τον ΠΑΟΚ τελικά να μειώνει σε 8-6 με τον Νικολαΐδη στα 15:48. Στη συνέχεια ο Λιάπης βρήκε για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα για το 9-6 (16:45) και ο Βέγιν με το τρίτο προσωπικό του γκολ επανέφερε ξανά το +4 γράφοντας το 10-6 στον αιφνιδιασμό (17:26). Ο Πασσιάς με εντυπωσιακή προσπάθεια σημείωσε το 11-7 (18:35) και ο ίδιος στα 23:26, αύξησε για πρώτη φορά στο +5 τη διαφορά πετυχαίνοντας το 13-8, ενώ ο Παπαβασίλης σημείωσε το 14-9 με πέναλτι (24:46). Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 15-12, μέχρι το 28:52, ο Λιάπης πέτυχε τα 16-12 (29:22) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 16-13, ύστερα από πέναλτι του Ιωάννου σε νεκρό χρόνο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τσιγαρίδα να μειώνει σε 16-14 και τον Πασσιά να απαντάει για το 17-14 (31:59). Ακολούθησαν δυο διαδοχικά τέρματα των φιλοξενούμενων οι οποίοι μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα για το 17-16 (33:40).

Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε την ισοφάριση αφού οι Πασσιάς (34:17) και Μιχαηλίδης (35:26), διαμόρφωσαν το 19-16. Από νέο γκολ του Πασσιά προήλθε το 20-17 (37:09) ενώ ο Τζίμπουλας έγραψε το 21-18 με τη συμπλήρωση του 40ού λεπτού. Οι πρωταθλητές διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας στο 23-19 με τον Βέγιν στο 43’ και το 24-19 στο 46’ για να πετύχει το 25-20 ο Μιχαηλίδης στο 47’. Στη συνέχεια ο Σάββας αύξησε στο +6 τη διαφορά γράφοντας με πέναλτι το 26-20 στο 49’, στο σημείο που η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς είχε ανακόψει την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μειώσει τη διαφορά και να επανέλθει στη διεκδίκηση του ματς. Ένα ακόμα γκολ του Σάββα διεύρυνε στο +7 το προβάδισμα για το 28-21 με τον Μιχαηλίδη να πετυχαίνει το 29-21 στο 53’.

Με το «ερυθρόλευκο» +8 ο Ολυμπιακός είχε χτίσει γερές βάσεις για την τελική επικράτηση και τη νίκη… τίτλου. Στα λεπτά που απέμειναν οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν με άνεση το σκορ και έφτασαν στη νίκη και την κατάκτηση του 3ου διαδοχικού Σούπερ Καπ.