LaLiga : “Δια πυρός και σιδήρου” η Σεβίλλη, σπουδαία νίκη για Εσπανιόλ (vid)

Επιτέλους νίκη για τη Σεβίλλη, που κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο μέσα στη σεζόν, κερδίζοντας εντός έδρας με 1-0 τη Χετάφε για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον μοναδικό σκόρερ του ματς, Χεσούς Νάβας. Ο αρχηγός των γηπεδούχων σε ηλικία 38 ετών ξεκίνησε στο βασικό σχήμα της ομάδας του και χρίστηκε σκόρερ στο 23ο λεπτό. Ο Πεδρόσα έστειλε την μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον πολύπειρο Ισπανό να πετάγεται και με άψογο τελείωμα να κάνει το 1-0.

Η Σεβίλλη στο 87’ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Σάντσες αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια.

Μετά από αυτή την ήττα η Χετάφε παραμένει στους τρεις βαθμούς και μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη πλευρά η Σεβίλλη έφτασε τους πέντε και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στη 12η θέση.

Στη Βαρκελώνη η Εσπανιόλ, που είχε νικήσει εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική, προηγήθηκε στο 21′ (στο λεπτό “Χάρκε” όπως ονομάζεται από τους φίλους της Εσπανιόλ μετά τον θάνατο του Ντάνι Χάρκε το 2009) με γκολ του αρχηγού της Χάβι Πουάδο ύστερα από φάση διαρκείας στην οποία πρωταγωνίστησε ο Τεχέρο.

Η Αλαβές που πήγε στην έδρα των “Περίκος” με 7 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές έχοντας ισοφαρίσει την καλύτερη εκκίνησή της στη La Liga, ισορρόπησε και μετά από σπουδαία ατομική ενέργεια του Γουρίδι ισοφάρισε σε 1-1 στο 35′ με τον Κονέτσνι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό με τον Πουάδο για πρώτη φορά στην καριέρα του να πετυχαίνει χατ-τρικ σε αγώνα της La Liga (στο 56′ και στο 63′ με πέναλτι) για να δώσει σοβαρό προβάδισμα στους “Περίκος”.

Οι Βάσκοι επέστρεψαν στη διεκδίκηση του βαθμού με την κεφαλιά του Τενάγλια στο 68′ αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το ταξίδι τους στη Βαρκελώνη, με την Εσπανιόλ να επικρατεί με 3-2 και να πετυχαίνει δεύτερη διαδοχική νίκη στη La Liga για πρώτη φορά από τον Απρίλιο του 2022.