Premier League : Ο Ενκουκού “καθάρισε” για την Τσέλσι (vid)

Χάρη σε ένα γκολ του Κρίστοφερ Ενκουκού στο 80ό λεπτό, η Τσέλσι “απέδρασε” από το Vitality και έφτασε τους 7 βαθμούς.

Η Μπόρνμουθ είχε χαμένο πέναλτι και δύο δοκάρια, όμως η Τσέλσι, αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League, είχε έναν σούπερ Σάντσεθ και τον συνδυασμό Σάντσο-Ενκουνκού και με γκολ στο 85′ έφυγε με το 0-1 από το Vitality.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στην Μπόρνμουθ που είχε δοκάρι στο 4′ με το τρομερό σουτ του Ταβερνίερ ενώ στο 37′ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της να προηγηθεί μετά το πέναλτι που έκανε ο Σάντσεθ.

Ο Εβανίλσον ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο πρώην επιθετικός της Πόρτο νικήθηκε από τον Ισπανό τερματοφύλακα, με τον Βραζιλιάνο να χάνει τεράστια ευκαιρία και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ένα διαγώνιο σουτ.

Όσο οι ευκαιρίες χάνονταν, οι Λονδρέζοι σταδιακά προσαρμόζονταν στις συνθήκες του αγώνα. Απειλητικοί ξεκίνησαν να είναι μετά το 75′ και στο 86′ ο Σάντσο τροφοδότησε τον Ενκουνκού που πέρασε ανάμεσα από τρεις αμυντικούς και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1 για να δώσει το τρίποντο στους Μπλε.