Serie A : Επιστροφή στη δράση με… γκέλα για τη Γιουβέντους (vid)

Ανυπέρβλητο εμπόδιο αποδείχτηκε η Έμπολι, που έκοψε δύο βαθμούς από τη Γιουβέντους στο Carlo Castellani.

Το ματς άρχισε με τους “μπιανκονέρι” να κερδίζουν δύο κόρνερ στο πρώτο 10λεπτο, δείγμα της διάθεσής τους να πιέσουν, αλλά συνεχίστηκε χωρίς να υπάρχουν καλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να μπλοκάρουν τους φιλοξενούμενους και τα λεπτά περνούσαν χωρίς κάτι αξιόλογο, τουλάχιστον μέχρι το 36′, όταν ο Κοπμάινερς βρήκε ωραία τον Γκάτι που έκανε την κεφαλιά αλλά ο Βάσκες απέκρουσε και κράτησε το 0-0.

Αυτό θα μπορούσε να αλλάξει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Βλάχοβιτς, από θέση για γκολ μετά την πάσα του Γκονζάλες στο 50′, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάσκες, ο οποίος απέκρουσε και το σουτ του Κοπμάινερς στην κίνηση, στο 53′, μετά τη σέντρα του Καμπιάζο.

Η Γιούβε πίεζε αλλά η Έμπολι αμυνόταν σωστά και τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, με την ομάδα του Τιάγκο Μότα να έχει δύο συνεχόμενες ισοπαλίες μετά τα δύο τρίποντα στις πρώτες δύο αγωνιστικές.