Σπουδαίο διπλό του Ατρομήτου στην Τρίπολη, υπό το βλέμμα του Μακελελέ

Σημαντικό τρίποντο για τον Ατρόμητο στην Τρίπολη, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης σε σχέση με τα ματς εκκίνησης στη φετινή Super League.

Με πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, ο Ατρόμητος επιβλήθηκε 2-1 του Astera AKTOR και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίωρο, όπου κατάφερε να σκοράρει δις με τον Ισπανό (γκολ, ασίστ), έβαλε τις βάσεις για την πρώτη φετινή της νίκη στη Super League, η οποία ήρθε δίκαια με βάση την εικόνα του ματς.

Απειλητικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Asteras AKTOR, υπό το βλέμμα του νέου προπονητή του, Κλοντ Μακελελέ, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει τη δεύτερη φετινή ήττα και πάλι στην Τρίπολη, αποτέλεσμα που τον αφήνει στους 4 βαθμούς, μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Ατρόμητο στην Τρίπολη, αφού στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησε, άνοιξε το σκορ. Μόλις στο 6’ ο Καρλίτος με απευθείας εκτέλεση φάουλ γέμισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο αμαρκάριστος Μανσούρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αιφνιδιάζοντας τους Αρκάδες.

Ο Asteras AKTOR προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως έκανε πολλά και εύκολα λάθη, και δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου μπάλα. Ένα από τα λάθη μάλιστα του στοίχισε πολύ ακριβά, αφού στο 23’ σε μία λανθασμένη έξοδο του Παπαδόπουλου, ο Καρλίτος έκλεψε την μπάλα και με μακρινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του Ατρόμητου (0-2).

Το χειρότερο δυνατό σενάριο είχε γίνει πραγματικότητα για την ομάδα της Αρκαδίας, που πάντως δεν το έβαλε κάτω. Τα πρώτα σημάδια αντίδρασης ήρθαν λίγο πριν το ημίωρο, όταν κατέγραψε την πρώτη τελική με σουτ του Άλβαρες (28’). Ο Ατρόμητος απάντησε με ευκαιρία του Καρλίτος στο 34’, όμως έξι λεπτά αργότερα ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Κίνι πάνω στον Παλάσιος, μέσα στην περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στον Astera AKTOR να μπει ξανά στο ματς.

Ο Μπαρτόλο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και σημάδεψε σωστά, μειώνοντας σε 1-2, σκορ που βεβαίως έδωσε νέο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη (υπηρεσιακός) έκανε μία διορθωτική κίνηση περνώντας στον αγώνα τον Τζανδάρη στη θέση του Αλάγκμπε.

Οι Αρκάδες στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης πίεσαν και έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Χουτεσιώτη να λέει δύο φορές «όχι» σε Άλβαρεζ και Παλάσιος

Στο 60ό λεπτό ο Βεργέτης θέλησε να κάνει πιο γρήγορη την επίθεση του βάζοντας τον Καλτσά στη θέση του Άνταμ.

Το δεκαπεντάλεπτο μεταξύ 60ό -75ο θα ξεχαστεί σύντομα από τους φιλάθλους καθώς και ο Αστέρας πίεζε βρίσκοντας διαρκώς τείχος στη συμπαγή άμυνα του Ατρομήτου και οι φιλοξενούμενοι έψαχναν την κόντρα επίθεση

Ο Χουτεσιώτης βρισκόταν σε εκπληκτική μέρα και στο 80ο λεπτό έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ το αριστερό βολέ του Καλτσά.

Asteras AKTOR (Στάικος Βεργέτης): Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Ντέλι, Γκαρθία (78′ Ζουγκλής), Άλβαρεθ, Αλάγκμπε (46′ Τζανδάρης), Μούμο, Παλάσιος, Μπαρτόλο (72′ Τζίμας), Κρεσπί, Άνταμ (60′ Καλτσάς)

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Γκονζάλες (82′ Καλοσκάμης), Μπακού (82′ Βρακάς), Μίχορλ (58′ Τσιγγάρας), Ουάρντα, Καρλίτος (69′ Τομ φαν Βερτ)