“Απέδρασε” από τις Σέρρες με βαθμό ο Λεβαδειακός!

Ο Πανσερραϊκός βρέθηκε κοντά σε μια σπουδαία νίκη αλλά ο Λεβαδειακός κατάφερε στο τέλος να… κλέψει τον βαθμό!

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πήρε ένα ισχυρό προβάδισμα στον Λάκκο των Λεόντων κι «αγκάλιασε» τη νίκη στην αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Super League, όμως οι Βοιωτοί δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, δείχνοντας τα… δόντια τους στο δεύτερο ημίχρονο και παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι Σερραίοι μπήκαν δυναμικά με το καλημέρα και θέλησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Μόλις στο 6ο λεπτό ήρθε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το σύνολο του Γρηγορίου. Ο Μπετανκόρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Γκαραβέλης βγήκε και ο επιθετικός των Λιονταριών τσίμπησε την μπάλα αλλά αστόχησε.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου (27΄) οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Τομάς έβγαλε την μπαλιά, ο Σαλαζάρ πάτησε περιοχή, πήγε στο ένας με έναν με τον Τσάπρα και με ένα εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στους «κόκκινους» (1-0).

Ο Λεβαδειακός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στο πρώτο μέρος και λίγο πριν αποχωρήσει για τα αποδυτήρια δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο μετά το πρώτο γκολ και στο 44ο λεπτό η πίεσή του απέδωσε ξανά… καρπούς. Έπειτα από μία εκτέλεση φάουλ του Τομάς η μπάλα έφτασε στον Φαρές, του οποίου το σουτ κατέληξε στα σώματα. Στη συνέχεια και πάλι ο Τομάς υποδέχτηκε την μπάλα, έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και το γύρισμα, με τον Τσοκάι να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Και εάν το πρώτο ημίχρονο ήταν μία απόλυτη κυριαρχία των «λιονταριών», στο δεύτερο το έργο γύρισε τούμπα. Βοήθησε και το σχετικά γρήγορο γκολ του Λεβαδειακού. Ο Πεντρόσο δημιούργησε από νωρίς προβλήματα και στο 55′ από δικό του γύρισμα ο Μπάλτσι με προβολή μείωσε.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους Βοιωτούς και άγχωσε τους γηπεδούχους. Ακολούθησαν αλλαγές από τους δύο προπονητές και ένα παιχνίδι κέντρου για κάποια λεπτά. Φάσεις δεν υπήρχαν, αλλά από μία μεγάλη γκάφα του Λιάσου στο 75′ ο Λεβαδειακός ισοφάρισε με τον Ρόμο σε φάση διαρκείας.

Το ματς άνοιξε, ο Μορέιρα αποβλήθηκε στο 79′ και ο Πανσερραϊκός ρίσκαρε για τρίτο γκολ αφήνοντας και χώρους πίσω. Έτσι σε μία αντεπίθεση οι Βοιωτοί με τον Κωστή έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ολική ανατροπή.

Πανσεραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Κουτσογούλας, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Φαρές (62’ Ντάβιντσον), Στάικος, Λιάσος, Σαλαζάρ (62’ Τέρζιτς), Τομάς (73’ Γκίγκιτς), Ντέλετιτς, Μπετανκόρ (73’ Χατζηστραβός).

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Τσάπρας, Παπαδόπουλος (75’ Κάσσος), Λιάγκας, Βήχος, Τσοκάι (75’ Κωστή), Μπάλτσι, Γιόκε (31’ Ζίνι), Μορέιρα, Πεντρόζο (75’ Γιαννιώτας), Όζμπολτ (63’ Ρόμο).